H1N1: hogyan véd az oltás?

MTI
megjelent:

Az első magyarországi tesztoltásokat beadó szakember kifejtette: jómaga nem zárta ki, hogy előbb-utóbb olyan beteg is meg fog halni újinfluenzában, aki korábban megkapta a vakcinát.

Akár a H1N1 elleni vakcina beadása idején a szervezetben bujkáló fertőzés, gyulladás, illetve ezzel összefüggésben a megfelelő immunválasz hiánya is okozhatta a sátoraljaújhelyi halálesetet - mondta Tamás Ferenc pilisvörösvári háziorvos szerdán az MTI-nek.

Hétfőn egy ötvenes éveiben járó, az újinfluenza ellen még novemberben beoltott férfi halt meg a H1N1 fertőzés súlyos szövődménye következtében a sátoraljaújhelyi Erzsébet kórházban. Az első magyarországi tesztoltásokat beadó szakember kifejtette: jómaga nem zárta ki, hogy előbb-utóbb olyan beteg is meg fog halni újinfluenzában, aki korábban megkapta a vakcinát.

Egyrészt azért, mert a vakcina nem garantál százszázalékos védettséget, másrészt azért, mert az oltás ellenére esetlegesen mégis megfertőződött emberek némelyikének immunrendszere valami miatt nem reagál kellőképpen a beadott vakcinára.

Tamás Ferenc példaként említette, hogy ha valakinek a szervezetében épp beoltásának idején, vagy az azt követő egy-két hét alatt fertőzés, gyulladás zajlik le, immunrendszere nem ad kellően erős választ a H1N1 elleni vakcinára.

Ha nincsen kellő immunválasz...

Még több évig fertőzhet a H1N1 vírus
Nem lélegezhetünk fel akkor sem, ha elhagyja hazánkat a világjárvány, a pandémiát okozó H1N1 vírus ugyanis még csaknem 3 évig fenyegeti a lakosságot. H1N1 és szezonális influenza: együttesen fokozott veszélyt jelentenek

Az ilyen ember nemcsak könnyebben kaphatja el az újinfuenzát, hanem esetleg súlyos szövődmények léphetnek fel nála, sőt, akár meg is halhat.

A pilisvörösvári háziorvos hozzátette: a sajnálatos sátoraljaújhelyi haláleset kapcsán csak a szakszerű vizsgálat után lehet megmondani, mi áll a tragikus végkifejlet hátterében.

Elvileg előfordulhat az is, hogy tévedésből nem a H1N1 elleni, hanem a szezonális vakcinát adták be a páciensnek.

Tamás Ferenc emlékeztetett rá: a magyar lakosság körülbelül 30 százaléka kapta meg az oltást, nagyjából 70 százalék (7 millió ember) pedig nem.

Megfázás? Influenza? H1N1? Hogyan különböztethetőek meg?
Honnan is tudható, hogy van-e aggodalomra okunk, ha tüsszögünk? Noha a megfázás, a szezonális influenza és a H1N1 mind felső légúti megbetegedések, különböző vírusok okozzák azokat. Bővebben a H1N1 és az influenza, illetve a megfázás különbségéről

Ez utóbbi rétegből eddig körülbelül 70-en haltak meg a H1N1 valamilyen szövődménye miatt, míg a beoltott 3 millióból mindössze 1 ember nem élte túl a fertőzést, vagyis a sátoraljaújhelyi eset kirívónak számít. A védőoltás elsődlegesen a pandémiás járvány megállítására szolgál, de ezt a célt legalább 60 százalékos átoltottság esetén lehet elérni - hangsúlyozta a háziorvos.

Amíg a beoltottak és a fertőzésen már átesettek - vagyis védettek - száma meg nem haladja ezt az arányt, addig évszaktól függetlenül tovább terjedhet az újinfluenza, mert a betegség átadásának láncolata nem szakad meg teljesen.

Ezért aki még nem oltatta be magát, annak még most is érdemes, sőt, ajánlott ezt megtennie saját és környezete védelmében - közölte Tamás Ferenc.

(MTI)

Cikkajánló

Kemoterápia
Kemoterápia

A bőr, a haj és a körmök gondozása.

Szájüregi gyulladások
Szájüregi gyulladások

Milyen következményeik lehetnek?

WEBBeteg - Dr. Sarkadi Adrien, infektológus
WEBBeteg - Dr. Osikóczki Orsolya, háziorvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus, Dr. Jóna Angelika, gyermekgyógyász
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.