Gumióvszerekkel kapcsolatos tudnivalók

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos megjelent:

A férfi óvszer a második legkedveltebb fogamzásgátlási módszer. A védekezés biztonsága a helyes használat mellett még számos tényezőtől függ.

Az óvszereknek mára számos variációját fejlesztették ki: nagy, kicsi, hajszálvékony, valamivel vastagabb, nedves, száraz, spermicides vagy nem spermicides, ízesített színes és illatos változatban is kaphatók.

Megakadályozhatják a nem kívánt terhességet és gondos használat mellett a mai napig ez az egyetlen védekezés, mely (nem 100%-osan ugyan, de) védelmet nyújthathat az AIDS-szel és a szexuális úton terjedő betegségekkel szemben.

Mennyire biztonságos a gumióvszer használata?

Az óvszer helyes használata meglehetősen biztonságos védekezési forma. A Pearl-indexe 2 és 12 között van, vagyis 100 olyan nő közül, aki ezt a fogamzásgátló eszközt alkalmazza, 2-12 esik teherbe.

A védekezés biztonsága a helyes alkalmazás mellett az óvszer minőségétől is függ. Ezért csak márkajelzéssel és CE jelöléssel ellátott óvszert alkalmazzon és figyeljen oda a lejárati dátumra! A túl régi óvszerek ugyanis elszakadhatnak.

Amit a fogamzásgátlásról tudni kell

Az, hogy a pár milyen eljárást alkalmaz a nem kívánt terhesség elkerülésére, sok tényező függvénye, érdemes átgondolni a választott módszer a hatékonyságát, kockázatait és költségvonzatát is. Optimális esetben a terhesség a pár számára legmegfelelőbb időpontban következik be. Ez azt is jelenti, hogy a gyermekvállalás előtti időszakban, valamint a tervezett gyermekek megszületése után gondoskodni kell a teherbe esés elkerüléséről.

Amit a fogamzásgátlásról tudni kell

Ne használjon olyan óvszert, melynek a csomagolása sérült! A napsugárzás, hőség és a nadrágzsebben, piperetáskában és pénztárcában való szakszerűtlen tárolás hatására lyukacsossá és könnyen szakadóvá válhatnak. Az óvszer-automaták néha hőmérsékletingadozásnak vannak kitéve, így a bennük tárolt óvszerek gyorsabban kilyukadnak vagy megrepednek.

Hogy kell használni az óvszert?

Az gumióvszer csak helyes használat mellett nyújthat biztonságot. Minden óvszer csomagolása tartalmaz használati utasítást, ami leírja és képen is ábrázolja a pontos alkalmazást.

Használat előtt győződjön meg az óvszer épségéről! Próbálja meg az óvszert a szerelmi játék részévé tenni. Így elkerüli a stresszt, ha még gyakorlatlan az óvszer használatában.

Mi a teendő, ha valami félresikerül?

A szeretkezés hevében malőrök is előfordulhatnak. Az óvszer elszakadhat, vagy a hüvelybe csúszhat (ez esetben azonnal el kell távolítani!). Ilyen esetekben a nőknek azonnal nőgyógyászhoz kell fordulniuk, aki megmondja, hogy sürgősségi fogamzásgátlás (esemény utáni tabletta) szükséges-e. A lecsúszott vagy elszakadt óvszer már semmilyen biztonságot sem nyújt, sem az AIDS-szel, sem a szexuális úton terjedő betegségekkel, sem a nem kívánt terhességgel szemben.

Előnyei

  • egyszerűen beszerezhető
  • viszonylag olcsó
  • helyes használat mellett jó fogamzásgátló hatásfokkal rendelkezik
  • (nem teljeskörű) védelmet nyújt az AIDS-szel és más nemi betegségekkel szemben

Hátrányai

Az óvszer néhány nedvesítőszere spermaölő anyagokat tartalmaz, melyek szintén a védekezést szolgálják. Ezek ingerelhetik a pénisz bőrét.

Néha latexallergia vagy -intolerancia is előfordulhat. Ez esetben a polyurethane-óvszer a megoldás, ami minden patikában kapható.

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; NetDoktor.de
Lektorálta Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

Amit a fogamzásgátlásról tudni kell

Dr. Szimuly Bernadett, általános orvos
Az, hogy a pár milyen eljárást alkalmaz a nem kívánt terhesség elkerülésére, sok tényező függvénye, érdemes átgondolni a választott módszer hatékonyságát, kockázatait és költségvonzatát is.
Ízületi fájdalmak
Ízületi fájdalmak

Milyen okai lehetnek? Hogyan kezelhető?

Tavasz és fájdalom
Tavasz és fájdalom

Mit tehetünk a fájdalom ellen? (x)

WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Hidvégi Edit, Dr. Brugós László
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Dr. Szimuly Bernadett, általános orvos
WEBBeteg - Dr. Péntek Róbert, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Péntek Róbert, szülész-nőgyógyász és Dr. Csuth Ágnes, családorvos
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.