A főbb periodontális betegségek

szerző: Dr. Lengyel Csongor, fül-orr-gégész - WEBBeteg
frissítve:

A fogágy betegségei és a fog körüli (periodontális) betegségek közé egy egész csoport kórkép tartozik, amelyek hátterében egyéb megbetegedések is állhatnak. A leggyakoribb a fogágygyulladás vagy fogágysorvadás, melyet azonban mindig megelőz az íny gyulladása.

A téma cikkei
2/1 Fogágy- és fog körüli betegségek
2/2 A főbb periodontális betegségek

Gingivitisz (fogínygyulladás)

A gingivitisz, a fogíny külső rétegének gyulladása. A fogíny élénkpiros, alakja sokszor torzul, és könnyen vérzik. A gingivitisz lehet évekig tartó, krónikus, amely során a periodontális (fog körüli) szövetek a gyulladástól érintetlenek maradnak. A krónikus gingivitisz a fogínysánc mélyülésével jár.

Az ún. akut necrotizáló ulceratív gingivitisz leggyakrabban fiatal felnőtteknél fordul elő. Ilyenkor a fogíny fájdalmas, könnyen vérzik és egyes területeken elhalás jeleit mutatja. A fáradtság, a stressz, a hiányos táplálkozás, a nem megfelelő szájápolás a betegség ismert rizikófaktorai.

Periodontitisz (fogágysorvadás)

Fogágysorvadás

A felnőttkori periodontitisz, a periodontalis betegségek közül a legsúlyosabb, a fogak körüli szalagokat (gingivát) és a fogmeder csontját érinti. A fog és a fogíny között ún. periodontalis zsák képződik, amelyben fogkő, illetve a táplálékdarabkák gyűlhetnek meg.

A betegség kezelés nélkül a fogak körüli szalagok elhalásához, a fogmeder csontjának károsodásához vezet. A fog előbb meglazul, majd kiesik.

Fontos tudni!

A periodontitis csak viszonylag későn, a fog meglazulásának stádiumában jár olyan mértékű fájdalommal, hogy a beteg orvoshoz fordul.

A felnőttkori periodontitisz, a legtöbb esetben krónikus lefolyású, de egyes esetekben a szövetek pusztulásának üteme, időszakos ingadozást mutat.

A fiatalkori periodontitisz, egy nem túl gyakori periodontalis betegség, amely egy területre korlátozódik, főként a fiatalok őrlő- és a metszőfogait érinti. A periodontitisz többi formájától, a gyulladás enyhesége és a zsákban előforduló baktériumok, viszonylag alacsony száma különbözteti meg.

Herpeszvírus-fertőzéshez kapcsolt gingivosztomatitisz

A herpesz okozta fogíny- és szájüregi fertőzések gyakran társulnak a fog körüli szövetek megbetegedéseivel. A fertőzött fogíny vörös, és rajta fehéres foltok képében, herpeszes elváltozások jelentkeznek.

A többi periodontalis (fog körüli) betegséggel ellentétben a herpeszvírus-fertőzéshez kapcsolt gingivosztomatitiszt nem baktérium, hanem vírusfertőzés okozza, a herpesz szimplex vírusa (HSV) áll hátterében. A betegség általában két héten belül gyógyul.

Fontos, hogy a beteg fertőz, elsősorban a vírusokat is tartalmazó nyállal vagy a herpeszes elváltozással való érintkezés esetén.

Perikoronitisz

Az alsó állcsont őrlőfogainak fogzásakor kialakuló betegség. A fogat előbújása közben egyre vékonyabb ínyréteg lebenye fedi, amely alatt az összegyűlő baktériumok és ételdarabkák gyulladást alakítanak ki. Ha a felső állcsont őrlőfogai hamarabb kifejlődnek, rágás közben a lebeny sérülhet, ami további gyulladás forrása lehet. Elhanyagolt esetekben a fertőzés az arc és a nyak mély szövetei felé terjedhet.

Deszkvamatív gingivitisz

Nőknél, menopauza után előforduló ínybetegség, amelynek pontos oka ismeretlen. (A deszkvamáció a méhnyálkahártya hormonális hatásra bekövetkező leválását jelenti).

A betegséget az okozza, hogy a fogíny külső rétege lelökődik, ezáltal a mélyebb szöveteket és idegeket fedetlenül hagyja.

Gingivitisz ulcerosa

Szövetelhalás és kifekélyesedés jellemzi, nagy fájdalommal és lázzal jár. A fő oka az elhanyagolt szájhigiénia, a mindennapi fogtisztítás elmulasztása. A stressz, a kiegyensúlyozatlan táplálékbevitel, a dohányzás és az alváshiány is gyakori okként szerepelhet.

Tünetei - az egyre fokozódó fájdalom és a rossz lehelet - hirtelen kezdettel jelentkeznek. A fogak közötti íny érzékeny, rágáskor könnyen vérzik, majd fokozatosan elhalás jeleit mutatja. A fertőzés az arc és a nyak közeli szöveteire is terjedhet.

Dr. Lengyel Csongor, fül-orr-gégész, fej- és nyaksebészForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Lengyel Csongor, fül-orr-gégész, fej- és nyaksebész

2/1 Fogágy- és fog körüli betegségek | 2/2 | Következő oldal

Cikkajánló

Szürke hályog
Szürke hályog

A C-vitamin segíthet és árthat is.

Fáradékonyság
Fáradékonyság

Legtöbbször az életmódból fakadó okai vannak.

WEBBeteg - Dr. Horváth Viktória, fogszakorvos
WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Volom András, esztétikai fogorvos és Dr. Volomné, Varga Marianna, klinikai nyelvész, myofunkcionális szaktanácsadó
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.