Hólyagkatéterezés

A képek szerzői jogi védelem alatt állnak, felhasználásuk törvénysértő.

Mikor van szükség hólyagkatéterezésre?

A katétert leggyakrabban a hólyag tartalmának kiürítésére használják. Ezt az eljárást nevezik katéterezésnek, nőknél üveg, férfiaknál fém vagy gumikatéterrel végzik, diagnosztikus vagy terápiás célból.

A katéterezéssel diagnosztikus célból tisztázható a vizelet genny- és baktériumtartalma, illetve, hogy a hólyag tartalmaz-e vizeletet, vagyis, hogy a vese megfelelően működik-e.

A katéterezést terápiás célból akkor alkalmazzák, ha a beteg nem képes kiüríteni a vizeletét a hólyagizomzat elernyedése vagy valamilyen akadály miatt. A katéter végén lévő nyílás előtt lévő ballont a célhelyen felfújják, ami megkönnyíti a vizelet távozását.

A gyulladások és fertőzések elkerülése érdekében a katéterezést csak steril körülmények között szabad végezni, katéterezés után fertőtlenítő oldattal hólyagmosást is végezhetnek.

Olyan betegségek is vannak, amelyek során a katétert nem lehet eltávolítani, ám legtöbbször ideiglenes megoldás.

Katéterezéskor hólyagtükrözést is végezhetnek, melynek segítségével a két vese működése külön-külön is vizsgálható. A hólyagtükröt és a katétert a húgycsövön át, annak előzetes érzéstelenítése után vezetik be.