Ondóvezeték elkötése

A képek szerzői jogi védelem alatt állnak, felhasználásuk törvénysértő.

Hogyan zajlik az ondóvezeték elkötése?

Napjainkban a leggyakrabban alkalmazott, legelterjedtebb műtéti beavatkozás a vazektómia, azaz mindkét oldali ondóvezeték lekötést követő teljes átvágása. A műtétnek kicsi a kockázata, technikailag könnyen kivitelezhető, csak ritkán jár szövődményekkel (fertőzés, fájdalom, ödéma), fogamzásgátló biztonsága nagy, közel 100%-os, és elvégzéséhez nem szükséges befeküdni a kórházba.

A 80-as évek közepe óta egyre inkább a no-scalpel (szike nélküli) technikát alkalmazzák az urológusok, melynek a műtéti megterhelése minimális, szövődménnyel gyakorlatilag nem kell számolni. A beavatkozáshoz nem szükséges elaltatni a "beteget", elegendő a helyi érzéstelenítés. A műtét néhány perc alatt elvégezhető, hiszen csak egy 2-3 milliméteres metszést ejtenek a herezacskó bőrén, melyen keresztül a spermavezetékeket egy speciális eszköz segítségével roncsolásmentesen előemelve azokat átvágják.

Mivel azonban az ondóvezeték megszakítása után - ha a páciens később mégis gyermeket szeretne - a helyreállító, úgynevezett rekanalizációs műtétek eredményessége csak közel 50 százalékos, ezért Magyarországon és a világ számos más országában is igen szigorú törvények szabályozzák azt, hogy kinél lehet elvégezni a vazektómiát. A társadalombiztosító nem finanszírozza a műtétet.

Az ondóvezeték átvágását követő néhány (3-4) hónapban még nincs megfelelő védelem a nem várt terhességgel szemben, ez alatt az idő alatt más módszerrel is ajánlott védekezni. Körülbelül 14 hét elteltével ellenőrző vizsgálat szükséges annak bizonyítására, hogy az ondóváladék már nem tartalmaz spermiumokat. A libidó a műtétet követően nem csökken, hiszen a férfi nemi hormonok termelése változatlan.

Címkék: Vasectomia téma