Komplement C3

Adatlap - Komplement C3

vérvizsgálat

Mikor végzik?
A komplement rendszer a szervezet veleszületett immunrendszerének a része, a keringő vérfehérjék egy csoportja, amely a gyulladásos válasz mediátoraként szerepel. Főleg az idegen anyagok, a baktériumok és a vírusok elpusztításában vesz részt. A CH50 (totál komplement aktivitás) méri a teljes klasszikus komplement út működését, C1-C9-ig. Ha ez a mérési eredmény kívül esik a normál tartományon, akkor mind a 9 komplementszintet egyenként meg lehet határozni az öröklött vagy a szerzett hiány megállapítására. A vizsgálat az autoimmun betegségek aktivitásának a monitorozására is használható. A C3 és a C4 a leggyakrabban mért komplement alkotóelem.

Előkészületek
Nem szükséges speciális előkészület a páciens részéről.

Komplement C3 normálérték:
1300 mg/l felett

Az én laboreredményem:

Alacsonyabb
Normál
Magasabb
Kérjük, válassza ki, hogy a laborlelete alapján az Ön Komplement C3 szintje alacsonyabb vagy magasabb-e a normálértéknél.

Ha magasabb...

Az akut és a krónikus gyulladás során a komplement fehérjék szintje általában emelkedik. A gyulladásos állapot megszűnésével ezek mindegyike visszatér a normális szintre. Az ilyen nyilvánvaló gyulladások esetén a komplement fehérjéket ritkábban mérik, mint a többi akut fázis fehérjét (elsősorban a CRP-t), mivel a komplementek mérésének a fontossága ezekben a helyzetekben nem számottevő.

Ha alacsonyabb...

A komplementszint csökkenhet öröklött hiány (aránylag ritkán) vagy fokozott felhasználás következtében. Csökkent komplementszinteket találhatunk az alábbi esetekben: visszatérő mikrobiális fertőzések (általában bakteriális), autoimmun betegségek (SLE, vasculitis), öröklött és szerzett angioödema, vesebetegségek (glomerulonephritis, lupus nephritis, membranosusos nephritis, IgA nephropathia), malnutritio, szeptikémia, szérumbetegség (immunkomplex betegség).

Orvos válaszol

Dr. Szabó Zsuzsanna

Kérdezzen a leletével kapcsolatosan!

Kérdést teszek fel