Életmóddal megelőzhető, injekcióval is eltüntethető a visszér

szerző: dr. Sepa György, sebész, érsebész - Oxygen Medical
megjelent:

A visszérbetegség főként az álló foglalkozásúakat és többnyire a női populációt érintő betegség, amely nemcsak esztétikailag zavaró, de kezeletlenül súlyos szövődmények okozója lehet. Az életmód jelentőségéről és a kezelésről dr. Sepa György, sebész, érsebész beszélt.

Rizikófaktorok, veszélyek

A visszérbetegség oka a nyomásviszonyok megváltozására vezethető vissza a felületes és mélyvénás rendszerben. Ennek oka többek között az álló- vagy ülőmunka, terhesség, testsúlynövekedés, genetikai hajlam, veleszületett billentyűelégtelenség.

A vér visszafolyása a szívhez az artériás keringéssel szemben passzív folyamat, így a gravitáció is komolyan befolyásolja a visszeresség kialakulását és terjedését. A felületes vénás rendszerben kialakult fokozott nyomás a vénák tágulatát okozza, mely billentyűelégtelenséghez vezet - ez a visszeresség kialakulásának fő okozója.

A visszérbetegség veszélye abban rejlik, hogy vénás elégtelenséget okoz és károsítja a szívtől legtávolabb eső, vagyis a lábszár és a lábujjak bőrének vérellátását. Ennek következtében a fertőző betegségek, mint pl. gombás fertőzés, könnyebben terjednek el. Ez a bőr mikrorepedéseihez vezet, mely a thrombosis és az orbánc kialakulásának melegágya.

A visszértágulat rizikófaktorai

A családi öröklődés, az életkor, az életmód és a testsúly mellett a szülés a visszértágulat egyik leggyakoribb rizikófaktora. Amennyiben Ön már visszérbetegségben szenved, a terhesség előtt érdemes kezeltetnie visszérproblémáit. Mi hajlamosít a visszértágulatra?

Az életmód szerepe

  • Megfelelő életmóddal részben megelőzhető, részben lassítható a visszeresség terjedése, ezért mindenképpen ajánlatos a fölös kilókat fokozatosan csökkenteni, elsősorban mozgással illetve az étrend átalakításával, hogy minél kevesebb súlyt terhelje az alsó végtagokat.

  • Segíthet, ha naponta akár többször váltózuhanyt alkalmazunk, amikor felváltva meleg, majd hideg vizet folyatunk a vádlinkra, hideg vízzel befejezve a folyamatot. A változó hőmérséklet hatására az erek kitágulnak, majd összehúzódnak, ez kiváló értorna és vérkeringés-serkentő is egyben.

  • A vér visszaáramlását a szívhez főleg az izompumpa biztosítja, emiatt érdemes kerülni a túl magas sarkú cipőket, ugyanis azok jelentősen gyengítik az izompumpa hatását. Ideális az 5 centi alatti sarokmagasság.

  • Kerüljük a hosszú ideig történő álldogálást, illetve ha muszáj ezt tennünk, rendszeresen tornáztassuk, mozgassuk meg a lábfejünket, álljuk többször lábujjhegyre, szabadidőnkben sétáljunk, biciklizzünk, ússzunk.

  • Kifejezett visszeresség mellett kerülendő a hosszú meleg fürdő. A szaunázással kapcsolatban megoszlanak a vélemények, de nem feltétlenül ellenjavallt.

  • Mindenképpen jó hatással van a végtagpolcolás, így ha tehetjük, ülés közben is polcoljuk a lábunkat, legalábbis egy kis emelvényre tegyük őket.

  • A kompressziós harisnya rendszeres viselése jelentősen csökkenti a vénás pangást, megelőzi a lábszárduzzanat kialakulását, csökkenti a visszeresség terjedését.

A kialakult visszér eltávolítható

A kifejlett visszerek esetén szükség lehet műtétre, amelynek célja a tágult visszerek eltávolítása, a vénás pangás megszüntetése. Az alsó végtag keringése zömében a mélyvénás rendszeren át zajlik, így a felületes vénák eltávolításán nem károsítja a végtag keringését.

A lézerkezelés egyre jobban terjed hazánkban is, de egyelőre a magas költségek miatt csak szűk réteg számára érhető el. Az érdemi különbség a hagyományos és a lézer technika között, hogy az utóbbinál a lágyékban nem kell metszést ejteni és kisebb terhelést jelent a betegek számára. De mindkét technikát ma már egynapos sebészet keretein belül végzik, vagyis a műtét után 4-5 óval haza lehet menni.

A pókháló-ereket szklerotizáció segítségével tüntetjük el, mely lényege egy speciális anyag befecskendezése az érbe, minek következtében az ér falai összetapadnak és megszűnik bennük a vérkeringés. A szklerotizálásra az ősz, a tél és a tavasz a legalkalmasabb, a kezelés után ugyanis rugalmas pólya viselése kötelező, ami nyári melegben igen kellemetlen lehet – mondja dr. Sepa György, sebész, érsebész.

Tippek visszér ellen

Hazánk lakosságának 20-30 százalékát érinti a visszérbetegség. A panaszok már a 20-30 éves korosztály tagjai között is egyre gyakrabban jelentkeznek – pókhálóerek, seprűvénák, elszórtan látszó visszerek, lábdagadás, éjszakai lábikragörcs. Az idejében megkezdett kezelés nélkülözhetetlen az olyan súlyos szövődmények, mint a lábszárfekély, a visszérgyulladás, lábelhalás és tüdőembólia elkerülése végett. Hasznos tippek visszér ellen

(Oxygen Medical)

Cikkajánló

Hogyan kezelhető a visszeres láb?

Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász
Visszér
A visszérbetegség kezelése belgyógyász, érsebész és bőrgyógyász közreműködését egyaránt igényli, ugyanakkor az eredményes terápia a betegtől is életmódváltást követel meg, a mindennapi tevékenységekre való odafigyelést igényli.
Fogantatás előtt
Fogantatás előtt

Életmódváltásra is szükség lehet.

Hát- és derékfájás
Hát- és derékfájás

Mire utalhat, ha reggel tapasztalja?

WEBBeteg - Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász
WEBBeteg - Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász
WEBBeteg - Tóth András, újságíró
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.