Étkezési tanácsok túlsúllyal küzdő kismamák részére

Irinyi-Barta Tünde
szerző: Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember - WEBBeteg
frissítve:

Az anyaméhben fejlődő magzat minden szükséges tápanyagát az édesanya biztosítja számára, de ez nem azt jelenti, hogy kettő helyett kell táplálkozni, vagyis nem a mennyiséget kell növelni, hanem a minőségi táplálkozásra kell nagy figyelmet fordítani.

Az áldott állapot nem a fogyókúra ideje. A divatdiéták követése, vagy a koplalás semmilyen formában nem megengedett ebben az időszakban, hiszen a kismama így nagymértékben veszélyezteti gyermeke egészséges fejlődését és növekedését.

Ugyanakkor az is fontos szempont, hogy az elhízás komoly kockázatot jelent a születendő gyermekre nézve, tehát még a fogantatás előtt rendezni kell a testtömeget. A túlsúly mellett a magas vérnyomás, a terhességi cukorbetegség, a toxémia is hozzájárulhat a koraszüléshez, emellett magas rizikójú terhességben nagyobb a szülés és születés körüli komplikációk száma.

Mit tehet az a kismama, aki már várandós, mégis az átlagosnál magasabb testtömeggel rendelkezik?

Várandósság alatt a hízás mértéke normális testtömeggel rendelkezők számára 12-18 kg között elfogadott. Túlsúllyal rendelkező kismamáknál ennél kevesebb, kb. 7-10 kg közötti súlygyarapodás megengedett, míg elhízás esetén kevesebb, mint 7 kg. Túlsúlyosak számára a napi szükséges energiabevitel a terhesség első kétharmadában mintegy 150 kcal-val növekszik, míg az utolsó trimeszterben a 200 kcal energiamennyiséget ne haladja meg a többletbevitel. Ez a mennyiség megfelel egy banán vagy 2 dl tej kalóriatartalmának.

A legfontosabb dolog az étrendet illetően, hogy kerülni kell a túlzott mértékű nassolást és a felesleges kalóriák bevitelét. Ne hivatkozzunk a terhesség alatti „kívánósságra” azért, hogy kontroll nélkül rágcsálnivalókat és édességeket, süteményeket fogyasszunk, pláne túlsúly megléte esetén.

Ez a cikk is érdekelheti Az első trimeszterben történő hízás cukorbetegséget okozhat

Milyen étrendhez érdemes tartani magunkat?

Az étrend kiegyensúlyozott és változatos legyen, gyümölcsök, zöldségek és rostokban gazdag ételek alkossák a menü alapját. Naponta 4-5 étkezés ajánlott, egyszerre kisebb mennyiségek elfogyasztásával.

A szénhidrátbevitel szempontjából kerülni kell a fehér lisztből készült termékeket, például tésztafélék, fehér és barna kenyér, fehérrizs, jázminrizs, kekszek, kifli, zsemle, pogácsa, édes pékáruk. Helyettük válasszunk teljes kiőrlésű lisztből, vagy rozslisztből készült kenyeret, korpás pékárut, durumbúzából, vagy teljes őrlésű lisztből készült tésztaféléket, barnarizst, basmati rizst, bulgurt, kuszkuszt, hajdinát, kölest, zabkorpát, zabpelyhet.

A mindennapi teát, esetleg napi 1-2 gyenge kávét mindenképpen kalóriamentes édesítőszerekkel édesítsük, mint például Stevia, nyírfacukor (xilit), eritrit. A cukrozott gabonapelyhek, müzlik nem számítanak kalóriaszegény reggelinek, helyettük zabkását készíthetünk sovány joghurttal, gyümölcsökkel, fahéjjal, zsírszegény kakaóporral.

Az étrendben néhány kivételtől eltekintve sok gyümölcs és zöldség szerepeljen, hiszen ezeknek magas a vitamin- és ásványi anyagtartalma, rostokban gazdagok és nem mellesleg nagyon finomak.

A zsírbevitel korlátozása a másik fontos pillér elhízott kismamák számára. Igyekezzünk a húsok, felvágottak közül a zsírszegény fajtákat választani, mint például csirke-, pulykamell bőr nélkül, sertéskaraj, sovány sertéscomb, marhalapocka, sonkafélék, tavaszi felvágott, Zala, gépsonka.

A tejben és tejtermékekben lévő zsírral is számolni kell, ezért figyeljük azok zsírtartalmát. Válasszunk sovány tehéntejet, vagy növényi tejet, zsírszegény tejfölt, light margarint, sovány túrót, kefirt és joghurtot. Sajtok közül trappista, ementáli, vagy karaván helyett vásároljunk sovány fajtákat, például Tolnait, Mozzarellat, Óvárit. A gyümölcsjoghurtok esetén light, azaz zsírszegény fajtát válasszunk a hagyományos helyett.

Tojásfogyasztásból a megengedett hetente 4-5 db zsírszegényen elkészítve, míg magas koleszterinszint fennállása esetén hetente 1-2 db.

Zsiradék felhasználása során inkább a növényi olajokat használjuk sertés-, libazsír és vaj helyett. Salátáinkat majonézes és készen kapható porok, öntetek helyett extraszűz olívaolajjal, lenmagolajjal, balzsamecettel és zöldfűszerekkel ízesítsük.

Az italfogyasztás tekintetében várandósság alatt is a csapvíz vagy a szénsavmentes ásványvíz a legjobb választás. Hígított, cukrozatlan gyümölcslevekkel, édesítés nélküli zöldteával és limonádékkal változatosabbá tehetjük az italfogyasztási szokásainkat.

Ez a cikk is érdekelheti Mit egyen és mit kerüljön a szoptatós anyuka?

Kerüljünk bizonyos ételeket, italokat

Gyümölcsök közül kerülendőek a magas cukortartalmúak, például banán, szőlő, az aszalt gyümölcsök, és a görögdinnye, valamint a lekvárok, szörpök, és befőttek, míg zöldségek közül a sütőtök, a burgonya, a kukorica, és a hüvelyesek fogyasztását mellőzzük magasabb szénhidráttartalmuk miatt. Az olajos magvakat pedig magas zsírtartalmuk miatt kicsi, például zárt maréknyi mennyiségben fogyaszthatja a kismama.

A cukor egyszerű szénhidrát, amely túlzott mértékű fogyasztása felesleges kalóriabevitelt jelent, ezért kerülendő a fogyasztása. Nem csak a hagyományos kristálycukrot, de a mézet, a barna cukrot, a fruktóz tartalmú ételeket és élelmiszereket is célszerű száműzni az étrendből.

Kerülni kell a zsíros húsokat, mint például a csülök, oldalas, dagadó, szalonnafélék, szalámi, kolbász, hurka. Húsos ételek közül a grillezett, roston vagy kevés zsiradék felhasználásával készülteket válasszuk, például roston csirkemell, vagdaltak, sütőzacskóban sült omlós húsokat készíthetünk. Kerüljük a pörköltös, szaftos és zsíros ételeket, például töltött káposzta, rántott hús, babgulyás.

Kerüljük a cukros gyümölcsleveket, jegesteákat, szénsavas üdítőitalokat, az erős feketekávét, gyümölcsteát, koktélokat, és természetesen az alkoholos italokat.

Érdemes felkeresnünk egy szakembert

Ne féljünk felkeresni dietetikus szakembert, aki segít személyre szabottan étrendet összeállítani, hiszen minden kismama és minden várandósság egyedi, nincs két egyforma testtömeggel, magassággal, egészségügyi állapottal, fizikai erőnléttel, esetleg táplálkozási vagy másmilyen betegséggel rendelkező személy. Az internet segítségével akár már videótelefonálással, elektronikus levelezéssel, személyes találkozó nélkül is egyeztethetünk a szakemberrel, és így a mindennapi kapcsolattartás is könnyebbé válhat.

A legfontosabb, hogy tudatosítsuk magunkban, kismértékű testtömeg-növekedés elengedhetetlen még elhízott kismamák számára is. Ne gondoljuk, és főleg ne reméljük, hogy majd a testünk raktárait üríti ki szívünk alatt hordott gyermekünk, és ezáltal fogyni fogunk, mert így akár komoly egészségügyi következményekkel is számolhatunk kisbabánk fejlődését illetően!

Tovább Kiegyensúlyozott táplálkozás a terhesség idején

Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakemberForrás: WEBBeteg
Szerzőnk: Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember

Cikkajánló

Fogantatás előtt
Fogantatás előtt

Életmódváltásra is szükség lehet.

Hát- és derékfájás
Hát- és derékfájás

Mire utalhat, ha reggel tapasztalja?

WEBBeteg - Dr. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Kiss György, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Tekse István, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Debreczeni Anikó, általános orvos
WEBBeteg - Dr. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyász
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.