Szavakkal a stressz ellen

MTI
megjelent:

Könnyíti a stressz feldolgozását, ha szavakba öntjük érzelmeinket - igazolja amerikai agykutatók tanulmánya sok naplóíró, költő és dalszerző régi tapasztalatát.

Matthew Lieberman, a Los Angeles-i Kalifornia Egyetem munkatársa az Amerikai Tudományos Társaságok Szövetségének (AAAS) éves találkozóján számolt be eredményeikről.

Az agykutató elmondta, hogy amikor az érzelmeket szavakká formáljuk, az érzelmi önkontrollért is felelős agyi területhez fordulunk, ez pedig szabályozza a szorongást. Lieberman funkcionális mágneses rezonanciás készülékkel (MRI) követte, hogy a tanulmányban résztvevők agyának éppen mely régiói működnek élénken.

A kísérletben egészséges önkénteseknek érzelmekkel telt, rémült vagy dühös arcokat ábrázoló képeket mutattak. A tesztalanyok eközben megnyomhattak egy gombot, amely az adott érzelmet kifejező szóra utalt.

Amikor így szavakba önthették az érzést a résztvevők, a készülék megnövekedett agyi aktivitást mutatott az úgynevezett ventrolaterális prefrontális kéregben, amelyről ismert, hogy csillapítja a negatív érzelmeket. Ugyanakkor csökkent tevékenységet észleltek az amigdalában, amely az agyban olyan érzelmek feldolgozásáért felelős, mint a félelem, a düh és az agresszió.

Lieberman úgy véli, mindez megmagyarázza, hogy miért ragadnak egyes emberek papírt és ceruzát, amikor teli vannak szorongással. Következő vizsgálataikban pókoktól rettegő és szorongásos zavarral élő emberek agyi válaszát tanulmányozzák: változtat-e valamin, ha szavakba öntik érzelmeiket.

(MTI)

Cikkajánló

Hogyan rombol a mindennapi stressz?

Dr. Borsi-Lieber Katalin
Stressz
A stressz különböző ingerek hatására az emberi szervezetben bekövetkező válaszreakció. A stresszbetegséget napjaink népbetegségének tartják, azonban már évezredekkel ezelőtt is ismert volt. Ilyen válaszreakciók alakultak ki őseink mindennapjaiban az élelem megszerzése kapcsán előforduló veszélyhelyzetek esetén.
Krónikus fejfájás
Krónikus fejfájás

Tippek krónikus fejfájásban szenvedőknek.

Hátfájás
Hátfájás

Mit érdemes tudni a hátfájásról?

WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Pálvölgyi Rita, pszichiáter, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, pszichoterapeuta, klinikai farmakológus
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.