Szenvedélyek rabságában

szerző: Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter - WEBBeteg
frissítve:

A cím nem egy szerelmi történetet takar, bár a szenvedélybetegségek is sajnos gyakran életre szólóak. Tönkrement házasságok, széthullott családok, eltékozolt tehetségek és karrierek írhatók a szenvedélybetegségek számlájára.

A téma cikkei

2/1 Szenvedélyek rabságában
2/2 Függőség: mit lehet tenni?

A szenvedély - idegen szóval addikció - gyógyszerek, élvezeti szerek pszichés okú szokásszerű, folyamatos fogyasztását jelenti, a függőség fogalmával rokonítható.

Fontos megjegyezni, hogy bár a köznyelv a szenvedélybetegséget és a függőségeket döntően az alkoholizmussal, dohányzással és a kábítószerezéssel azonosítja, a probléma lényegesen összetettebb ennél.

Szenvedélybetegség és történelem

A legismertebb szenvedélybetegség, az alkoholizmus ellen, a XX. század két szuperhatalma is eredménytelenül folytatott háborút. 1920. január 16-án az Egyesült Államokban betiltották a szeszesital-fogyasztást. Utólag visszatekintve látható, ez túl nagy falatnak bizonyult, és természetesen csak még vonzóbbá tette a törvényen kívül helyezett nedűt. Az alkoholtilalomból éppen ezért leginkább a bűnözők húztak hasznot, hiszen a fellendülő csempészet maga után vonta a szervezett bűnözés, a helyi maffia megszületését és megerősödését. 1934-ben a kudarcra ítélt rendeletet végül visszavonták, bár megjegyzendő, még ma is van az USA-ban olyan állam, ahol tilos a szeszesitalok árusítása.
Oroszországban ill. a Szovjetunióban ketten vezettek be szesztilalmat: II. Miklós cár 1914-ben, illetve Mihail Gorbacsov szovjet pártvezető 1985-ben.

A kémiai, illetve szerfüggőségek mellett léteznek egyéb jellegű függőségek is, ilyen például a játékszenvedély. A kártya, a lóverseny évszázados múltra tekint vissza, az újabb évtizedek szenvedélybetegsége a nyerőautomaták és játékgépek világa (az első ős-flipper az 1930-as években jelent meg az USA-ban). A személyi számítógépei megjelenésével a 80-as évek eleje óta a játékszenvedély is új frontokat nyitott, majd az 1990-es évek vége óta, az Internet térhódításával párhuzamosan megjelent az internet-függőség is, újfent jelezve, hogy bármi ami jó és hasznos, kórosan túlzásba vihető.

Erősen teljesítményorientált társadalmunk nem meglepő módon megtermelte a maga patológiáját: főleg a vállalkozói, pénzügyi szektorban dolgozókat, brókereket, menedzsereket fenyeget a munka-függőség (munkamánia), vagy munka-betegség.

A szenvedélybetegség folyamata

A szenvedélybetegség egy kontrollvesztési folyamat, aminek tünetei az idő előrehaladtával egyre súlyosabbá válhatnak. Az egyes függőségek mechanizmusa részleteiben sokféle, de közös elem a vágyakozás (craving) a szenvedély tárgya, eszköze iránt, mely vágyakozás beteljesítése egyfajta átmeneti kielégüléssel jár. Az átmenetiség miatt hamarosan újratermelődik az igény, és egyfajta egyre sűrűbben ismétlődő cselekménysorról beszélhetünk.

A jutalmazási rendszerben részvevő dopaminerg pályák sémás ábrázolása
A jutalmazási rendszerben részvevő dopaminerg pályák sémás ábrázolása
Forrás

A betegség kezeletlen időtartamával fordítottan arányos az elérhető terápiás eredmény, sajnos tapasztalatok szerint például dependens szintű alkoholfogyasztás esetén többéves-évtizedes kórelőzmény esetén ha nem is lehetetlen, de a gyakorlatban ritka a tökéletes és végleges gyógyulás, különösen szakirányú segítség nélkül. Miért?

Szenvedélybetegség és társadalom

A szenvedélybetegség és alanyai, a szenvedélybetegek megítélése, korszakonként és társadalmanként változó. Az alkohol iránti tolerancia nemenként is eltérő, férfiak italozása iránt a társadalom hagyományosan megengedőbb, nők esetében azonban már jóval hamarabb megkondul a vészharang. Társadalmi elítélés ide-oda, az alkoholizmus a nők körében is létezik, sőt növekvő tendenciát mutat.
Ugyancsak eltérő a megítélése egyes országokban bizony "könnyű drogoknak", pl. a marihuána használatának. A tűzzel-vassal tiltástól a "füvezés" büszke felvállalásáig terjed a két véglet, és komoly társadalmi viták forrása. Ugyancsak napjainkban zajló tendencia a dohányzás elleni világméretű harc, melyben meglepő egységet mutat a politikai szándék és a társadalomformáló filmipar, média világa. A dohányzás évezredes múltja ellenére jelenleg viharfelhők gyülekeznek a dohányipar felett.
A szenvedélybetegségek bármilyen társadalmi rétegben előfordulhatnak. Alkoholbeteg lehet hajléktalan, vagy akár vállalatigazgató, de az is tény, hogy a súlyos szenvedélybetegségek kiteljesedése az egyén egzisztenciális ellehetetlenülése irányába hat.
Egyes kimutatások szerint ma Magyarországon kb. 1 millió alkoholbeteg él. Ugyancsak elgondolkoztató tendencia, hogy a magyar középiskolások akár 60 százaléka is kipróbált már valamilyen tudatmódosító szert, ami önmagában ugyan még nem szenvedélybetegség, de minden hosszú út egy első lépéssel kezdődik.

Szerfüggőség esetén testi tolerancia alakulhat ki. A beteg - például alkoholbeteg - egyre nagyobb mennyiségű italt képes elfogyasztani, látható súlyos részegség nélkül. Az illető és a környezete ezt a tényt természetesen nem fokozódó baj jelének látja, sőt a beteg még büszke is bajára. "Jól bírja az italt", mondják rá elismerőleg, pedig ez csak a látszat, de a máj ugyebár nem tud panaszkodni.

A nem kémiai függőségek, például a játékszenvedély, internet-addikció, munkamánia kezelését nehezíti, hogy a folyamat társadalmilag elfogadott szintről indul, és nem könnyű időben felismerni, hogy a beteg mikor lépi át a kórosság küszöbét. Így a folyamat sokáig láthatatlanul halad előre, és a környezet sokszor asszisztál is ehhez. "Milyen szorgalmas", "jól bírja az éjszakázást", "sikerember" - mondják a munkamániás menedzserre; "milyen jól ért a számítógépekhez" - vélik a netfüggőről.

Megvonási tünetek

A szerfüggőségek esetében súlyos probléma a megvonási tünetek kialakulása. Ez akkor fejlődhet ki, ha a beteg nem jut hozzá a szenvedélye tárgyát képező szerhez. Alkoholistáknál például a rendszeres italfogyasztás megszakadása után átlag 24-72 órán belül alakulnak ki a tünetek, tudati zavartság, remegés, izzadás, szapora szívverés jellemzi. Társulhatnak hozzá rosszullétek, és főként cardialis eredetű halálozás kockázatával is számolni lehet ebben az időszakban a megfelelő terápia elmaradása esetén.

A megvonási tünetek paradox módon a szer elhagyását, a leszokást is megnehezítik, mert ha valaki életmódváltozásra szánja el magát, hamarosan szembesülnie kell a megvonási tünetekkel. Orvosi segítség nélkül a betegek többsége a hagyományos "kutyaharapást szőrivel" elvet követve visszatér a szerhasználathoz, például ismét inni kezd, és ezzel meg is gyógyítja a megvonási tüneteket, látszólag jobban lesz. Az így szerzett rossz tapasztalat azonban megerősíti őt szenvedélyében, és legközelebb kétszer meggondolja, hogy abba akarja-e például hagyni az ivást.

Érdekes módon megvonási tünetek nemcsak az alkoholisták, vagy bizonyos kábítószerek élvezői esetén jelentkeznek! Egyre több megfigyelés szól amellett, hogy ez más szenvedélyek esetén is fennáll, munkamániás menedzserek szabályszerűen fizikálisan rosszul érzik magukat, ha otthonfelejtik nyaraláskor a laptopot, vagy lemerül a telefonjuk.

Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter főorvosForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter

Előző oldal | 2/1 | 2/2 Függőség: mit lehet tenni?

Cikkajánló

Krónikus fejfájás
Krónikus fejfájás

Tippek krónikus fejfájásban szenvedőknek.

Hátfájás
Hátfájás

Mit érdemes tudni a hátfájásról?

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Takács Patrícia, addiktológiai konzultáns és szociológus
WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.