Gyógyszerszedés és alkoholfogyasztás

Dr. Kónya Judit
szerző: Dr. Kónya Judit, családorvos - WEBBeteg
frissítve:

Az alkoholfogyasztás a világ minden pontján különleges figyelmet igényel - akár vallási, akár életmódbeli, akár társadalmi okok miatt. Hazánkban borúlátó adatok szerint a lakosság körülbelül 10 százaléka alkoholfüggő.

Óvatosan kell bánni az alkoholfogyasztással mindennapjaink során is, különösen, ha gyógyszert szedünk. Az etil-alkohol, amely az alkoholos italok alkoholtartalmát alkotja, felszívódási és anyagcserét módosító tulajdonságain keresztül majdnem az összes gyógyszer hatását befolyásolni képes. Arról nem is beszélve, hogy a nagy mennyiségű alkoholt fogyasztók esetében számos gyógyszer adása eleve nem javasolt, sok esetben egyenesen életveszélyes a krónikus alkoholizmus miatt.

Az alkohol legnagyobb mennyiségben a vékonybél kezdeti szakaszából szívódik fel, de kis mennyiség a szájüreg, nyelőcső, gyomor és vastagbél nyálkahártyáján keresztül is bekerül a véráramba. A vérben lévő alkohol 2-10 százaléka változatlan formában távozik a tüdőből a kilélegzett levegővel, a vizelettel és az izzadsággal.

Minél magasabb a véralkoholszint, annál nagyobb arányú az említett helyekről való kiürülés. Az alkohol nagy részét viszont a máj hatástalanítja, egy vagy két útvonalon keresztül.

Az alkohol kiürülésének döntő mozzanata, hogy a májsejtek az alkohol-dehidrogenáz enzim segítségével acetaldehiddé bontják, amely azonnal tovább alakul ecetsavvá. Nagyobb mennyiségű alkohol fogyasztása esetén egy másik útvonal is aktiválódik: ekkor lép működésbe a kistermetű alkoholégetési rendszer, mely segít az alkohol lebontásában.

Az alkohol lebontásában fontos szerepet betöltő enzimek

A gyógyszerek lebomlásával kapcsolatos kulcsfontosságú enzimcsalád az citokróm-P-450 enzimcsalád, mely több száz különböző enzimből áll, és többszázezerféle kémiai anyag lebontására képes, többek közt a mikroszómális oxidációs rendszer tagjaként az etil-alkohol lebontásában is részt vesz. Számos gyógyszer felszívódásában is a citokróm-P-450 enzimcsalád játszik főszerepet.

Az alkohol-gyógyszer interakciók kialakulásának egy része az enzimindukció jelenségén alapul. 200-nál is több olyan vegyületet ismerünk, amely a citokróm-P-450 rendszer teljesítményét növeli. Ezek közé tartozik az etil-alkohol is. Könnyű belátni, hogy nagyobb mennyiségű alkohol fogyasztása az enzimeket indukálja, azaz egységnyi idő alatt nagyobb munkára képesek.

Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy ugyanazon mennyiségű gyógyszer rövidebb idő alatt bomlik le, tehát a terápia hatásosságához szükséges vérkoncentráció vagy ki sem alakul, vagy a szükségesnél rövidebb ideig áll fenn. Így a gyógyszer hatása nem érvényesülhet.

Az alkohol tehát befolyásolja azon készítmények hatását, melyek a citokróm-P-450 enzimrendszer útján bomlanak le. Gyakorlatilag minden betegségcsoport gyógyszerei közt találunk olyat, amely ezen az úton inaktiválódik és lebomlik. Minden esetben olvassuk el a gyógyszeres dobozban található betegtájékoztatót: ahol szükséges, fel vannak tüntetve az alkoholfogyasztásra vonatkozó tanácsok.

Szociális ivók és nagyivók - Az alkoholizmusról

A magyar lakosság 10 százaléka bizonyíthatóan alkoholfüggő.
Az alkoholfogyasztási szokásokról

Az alkohol élettani hatásai

Az alkohol jelentős központi idegrendszert tompító hatással is bír, hasonlóan az általános érzéstelenítőkhöz és a nyugtató-altatószerekhez. Egyes hatások kifejlődése az említett gyógyszercsoportokéhoz hasonló mechanizmussal történik, így érthető, hogy ezen szerek alkalmazása mellett alkoholt fogyasztani tilos, mivel a hatások összegződnek és életveszélyes állapot alakulhat ki. Ugyanakkor az etanol és az egyéb központi idegrendszeri depresszánsok között kereszttolerancia figyelhető meg.

Toxikus alkoholmennyiség
A máj toxikus alkoholmennyiségének határa egyénenként eltérő. Általánosságban elmondható, hogy férfiaknál 40 g/nap, nőknél viszont 20 g/nap mennyiségű alkohol tartós fogyasztása is májkárosodáshoz vezet.

Köztudott, hogy az alkoholfüggő szenvedélybetegek esetében az idő múlásával, az italozás folytatásával ugyanannak az állapotnak a kifejlődéséhez egyre nagyobb adag etil-alkoholra van szükség. Ez igaz az altató, szorongáscsökkentő, nyugtató hatású gyógyszerek csoportjára is: például egy általános altatást igénylő beavatkozás esetében, rendszeresen alkoholt fogyasztó személyeknél nagyobb adag altatószerre van szükség a megfelelő hatás kifejlődéséhez.

Az etanol még kis mennyiségű, alkalomszerű fogyasztása is heveny befolyást gyakorol a szív- és keringési rendszerre, a légző működésre, a kiválasztó rendszerre, így az ezen szervrendszerek betegségeire alkalmazott, jól beállított terápiák az alkohol hatására könnyen felborulhatnak, s hirtelen állapotromlás következhet be.

Az alkoholos italokat nagy mennyiségben fogyasztók egészsége hosszú távon súlyosan károsodik, befolyásolva a gyógyszerhatásokat. Például krónikus alkoholproblémával küzdők az átlagosnál nagyobb vérzéshajlammal bírnak, így esetükben a véralvadásgátló kezelés fokozott kockázatot jelent.

Alkoholos májbetegség (zsírmáj, májzsugor)

Az alkoholos májkárosodás a túlzott mértékű alkoholfogyasztás következtében kialakuló szöveti károsodás a májban. Az összes májbetegség kb. felének hátterében alkoholfogyasztás áll. Az alkohol okozta májkárosodásnak három stádiuma van. Ezekben a szakaszokban eltérőek a tünetek, a kezelés és a prognózis is.
Alkoholos májbetegség (zsírmáj, májzsugor)és tünetei

Őszinteséggel az egészségesebb élet felé

Nagyon figyeljünk oda orvosunk és gyógyszerészünk utasítására, mely a rendelt gyógyszer és az alkoholfogyasztás kapcsolatára vonatkozik. A gyógyszeres dobozban lévő betegtájékoztatót minden esetben olvassuk el, hiszen még olyan hétköznapi gyógyszerek is, mint az allergia ellen rendelt készítmények egy része is szigorúan csak önmegtartóztatás mellett alkalmazhatók.

Végezetül pedig ne felejtsük el, hogy orvosunk az alkoholfogyasztási szokásainkra vonatkozó kérdéseket nem a személyes szféránkban való kutakodás céljából teszi fel, hanem mert megfelelő tájékozódás hiányában a rendelt terápia akár veszélyes is lehet. Ezért mindig őszintén feleljünk, szükség esetén orvosunktól segítséget is kaphatunk, hogy esetleges alkoholproblémánkkal megküzdjünk.

Dr. Kónya Judit
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Kónya Judit, családorvos

Cikkajánló

Ízületi fájdalmak
Ízületi fájdalmak

Milyen okai lehetnek? Hogyan kezelhető?

Tavasz és fájdalom
Tavasz és fájdalom

Mit tehetünk a fájdalom ellen? (x)

WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.