Astigmia: a szem egyik fénytörési hibája

Dr. Papp Júlia
szerző: Dr. Papp Júlia, szemész - WEBBeteg
frissítve:

Sokan ezt az állapotot is szemtengelyferdülésnek nevezik, de pontosabb a harmadik jellemző fénytörési hibaként számon tartani a rövidlátás és a távollátás mellett.

Az astigmia vagy astigmatismus, vagyis a fénytörési hibatípus sokkal ritkábban fordul elő, mint a rövidlátás vagy a távollátás. Ideális, tökéletesen csiszolt lencse esetében minden tengelyben azonos a törőerő. A párhuzamosan beérkező fénysugarak így egy pontba tudnak gyűjtődni. A fény az ideghártyára érkezés előtt áthalad a szem törőközegein: szaruhártya, csarnokvíz, szemlencse, üvegtest. Bármelyik egyenetlensége, görbületi eltérése okozhat astigmiát.

Az emberi szemben a szaruhártya nem szabályos félgömb. Normális körülmények között is van minimális különbség a függőleges és vízszintes tengelyek görbülete között. Függőleges tengelyben kb. 0,5 dioptriával erősebb a szaruhártya a fénytörése. Ennél nagyobb dioptria különbség ritka, kifejezett panaszokat, látástorzulást okoz.

Az emberi szem sémás anatómiája; Kép forrása:

Ábra: Az emberi szem sémás anatómiája
Kép forrása

Mikor gondoljunk a "szemtengelyferdülésre"?

  • Ha a két tengely merőleges egymásra, akkor az astigmia "szabályos".
  • Ha más szöget zár be, akkor az astigmia "szabálytalan".
  • Előfordulhat önálló fénytörési hibaként (egyszerű vagy simplex astigmia).
  • Kombinálódhat rövidlátással (myopiás astigmia) vagy távollátással (hypermetropiás astigmia) is.
  • Ha a két tengelyben ellentétes előjelű a dioptria érték akkor vegyes astigmiáról (astigmia mixta) beszélhetünk.

Az astigmia lehet veleszületett vagy később kialakuló (műtéteket, sérülést követően), szerzett is. A genetikai háttér még nem tisztázott, de megfigyelhető a betegség örökletessége. A látás vizsgálatnál a táblát végig látja a páciens, de szinte minden számot eltéveszt. Kisfokú astigmiánál a szem "fáradékony", átmeneti homályos látás jelentkezik és jellegzetes a homloktáji fejfájás is. Nagyfokú astigmiánál homályos látás jelentkezik, amelyet a páciens hunyorítással és a fej enyhe megbillentésével próbál kiküszöbölni.

Fontos tudni, hogy a veleszületett astigmiára jellemző, hogy egész életen át megfigyelhető. A gyerekek nem "növik ki", ám annak mértéke és szöge időről időre változhat. Ezért érdemes évente szemorvoshoz kivizsgálásra elmenni.

A szerzett astigmia leggyakrabban a szaruhártya sebének hegesedése miatt alakulhat ki. A leggyakrabban szürkehályog és szaruhártya műtétek után figyelhető meg. Érdemes a műtétek után néhány hetet várni a megfelelő korrekció felírásával. A szaruhártyát érő áthatoló sérüléseket követő astigmia szabálytalan (irreguláris). Az ilyen típusú fénytörési hibát nagyon nehéz szemüveggel vagy kontaktlencsével korrigálni.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

A rövid idő alatti jelentős szaruhártya görbületfokozódás, fokozatosan kialakuló látásromlás jelezheti egy örökletes betegség, a keratoconus megjelenését. Főleg fiatal felnőttkorban jelentkező elváltozás, melynek során - elsősorban az astigmia eredményeként - a szaruhártya elvékonyodik és előboltosul. Szakszerű beavatkozás nélkül a látást veszélyeztető súlyos elváltozás alakulhat ki.

Terápiaként első lépésben félkemény kontaktlencse segít a szaruhártya stabilitásának megőrzésében, végső esetben a szaruhártya elvékonyodott részét szaruhártya átültetéssel (keratoplastica) kell megfelelő vastagságúra cserélni.

Bővebben A szaruhártya betegségei: a keratoconus

Tudta?

Az újszülöttek szemgolyója természetesen kisebb, ezért mindegyiküknek körülbelül 2,5 dioptriás távollátása van, mely az első évek folyamán a szemgolyó növekedése miatt fokozatosan lecsökken, azonban a lakosság 40-50 százaléka igazoltan vagy rejtetten, de távollátó marad. Fiatal korban a lencse még rugalmas, így a szem megfelelő alkalmazkodással egy ideig korrigálni tudja a távollátást, így a rejtetten távollátó személy egyaránt jól lát távolra és közelre is.

Az astigmia korrigálása

Szemüveges korrekció során nem sima, hanem "cilinderes" lencsét használnak, ami azt jelenti, hogy a lencse nem teljesen gömb felszínű, hanem az egyik tengelyben eltérő a fénytörése. A szemüveg lencsére jellemző a dioptria erőssége és a tengely foka. Kombinált fénytörési hiba esetén a cilinder mellett "alap" dioptria értékre is szükség van.

Hasonló elven működik a kontaktlencse is. Általában kisebb dioptria értékű cilinder szükséges, mert a kontaktlencse alatti könnyfilm is segíti a szaruhártya görbületének kiegyenlítését. Nagyon fontos a pontos szögbeállítódás, a lencse illesztését követően a görbületnek megfelelően személyre szabottan kell lágy lencsét készíttetni.

Végleges megoldást nyújthat a lézeres szaruhártya beavatkozás, mely nagyon pontos görbületi térkép alapján tervezi meg a műtét menetét. Segítségével a legfinomabb egyenetlenségek is kiküszöbölhetők.

A korrekciót - akár szemüveg akár kontaktlencse - folyamatosan kell viselni, hisz megszokásához türelem és idő kell. A megszokási idő hossza egyénenként változhat és függ a páciens életkorától és az astigmia mértékétől is. Ez idő alatt a betegek beszámoltak "gödör érzésről", a csempék görbüléséről, padló hullámzásáról, húzó érzésről.

Dr. Papp Júlia, szemész Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Papp Júlia, szemész

Cikkajánló

Krónikus fejfájás
Krónikus fejfájás

Tippek krónikus fejfájásban szenvedőknek.

Hátfájás
Hátfájás

Mit érdemes tudni a hátfájásról?

WEBBeteg összeállítás - Dr. Árvay Anita, Dr. Papp Júlia szemész, Dr. Serfőző Csilla szemész
WEBBeteg - Dr. Cserháti Zoltán, szemész
WEBBeteg - Dr. Papp Júlia, szemész
WEBBeteg - Dr. Cserháti Zoltán, szemész
WEBBeteg - Dr. Papp Júlia, szemész
WEBBeteg - Dr. Papp Júlia, szemész
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.