Sebkezelés műtét után

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Vajda Orsolya, háziorvos frissítve:

A műtét utáni megfelelő sebkezelés nem nehéz feladat, és elengedhetetlenül fontos a komplikációk és fertőzések elkerülése érdekében. A megfelelő sebellátás segíti a hegesedés megelőzését is a gyógyulás során. Fordítson napi 10-20 percet a sebe ellátására, valamivel többet, ha több sebe is van, vagy speciális sebkezelésre van szüksége.

Sebkezelés a kórházban

Műtét után valószínűleg a sebész jelen van az első kötéscserénél, hogy megvizsgálja, van-e fertőzésre utaló tünet és a seb teljesen bezáródott-e. Ideális esetben a seb száraz, vagy csak kismértékben váladékozik. A varratok, kapcsok vagy sebészi ragasztó szorosan, vagy jól közelítően tartja a széleket. A varratok elég szorosak ahhoz, hogy a sebet összehúzzák, ám nem annyira, hogy szakadást okozzanak.

Sokan elnéznek másfelé, vagy becsukják a szemüket a sebkötözés során, pedig ez nagyszerű lehetőség arra, hogy elsajátítsák a helyes kötözési eljárást. A sebkötözés végignézése más okból is hasznos. Segít abban, hogy később önállóan is megállapíthassa, hogy a sebe állapota javult vagy romlott az előző kötözéshez képest.

Sebkezelés otthon

Míg a kórházban a sebész és a nővérek felelőssége a seb megfelelő ellátása, otthon ez a felelősség már a betegre hárul. A kórházban megfelelő információkkal és útmutatásokkal látják el a sebellátással kapcsolatosan, de mindez nem jelenti azt, hogy ne lmaradnának azzal kapcsolatosan kérdései.

A „Milyen gyakran kell cserélnem a kötést?” a leggyakoribb kérdés a „Hogyan kell a kötést cserélni?” után. Emellett kíváncsi lehet arra is, hogyan kell helyesen tisztítani a sebet, vagy, hogy lehet-e túl sokszor tisztítani (igen, lehet).

Hogyan tartsa egészségesen a sebet?

Ha egyszer elkezdi saját maga cserélni a kötését, akkor meg is kell vizsgálnia a műtéti heget, hogy megbizonyosodjon róla, megfelelően gyógyul. Győződjön meg róla, hogy a seb nem nyílt-e szét vagy nem mutatja-e fertőzés jeleit.

A seb megvizsgálása után fennállhat a kísértés, hogy felgyorsítsa a gyógyulási folyamatot valamilyen hámosító kenőcs, alkoholos vagy peroxidos sebtisztítás, esetleg hintőpor alkalmazásával. Álljon ellen ennek a kísértésnek, mert nem segíti a gyorsabb gyógyulást, hanem tulajdonképpen lassíthatja is a folyamatot!

A másik dolog, amit el kell kerülnie, a varratok, kapcsok és varasodás eltávolítása a sebből. Normális, hogy „tisztának” szeretné látni a sebet, de tudnia kell, hogy a varasodás védi azt és segíti a gyógyulást alatta. A varasodás eltávolításával a heges sebgyógyulást kockáztatja.

Amikor rossz dolgok történnek egy jól kezelt sebbel

Van olyan eset, mikor nem számít, mennyire figyel a fertőzések elkerülésére, vagy arra, hogy alaposan kezelje a sebet, komplikáció lép fel. Ideális esetben fel tudja ismerni a műtét után jelentkező leggyakoribb szövődményeket, mint például a fertőzés jeleit, így azonnal orvosi segítséget kérhet. Ha a sebből gennyes váladék ürül, vagy apró nyílás van a seben, az könnyen súlyos sebészi szövődményhez vezethet, amit azonnal kezelni kell.

Jobban vagyok, visszatérhetek a régi életmódomhoz?

Amennyiben úgy tapasztalja, hogy a sebe jól gyógyul és a műtéttel kapcsolatos fájdalmai is szűnnek, természetes, hogy szeretne visszatérni a régi életéhez. Pár hét zuhanyzás után bizonyára hiányzik a fürdés vagy az úszás, és kíváncsi lehet, hogy ez nem korai-e még. Akárcsak a fürdés esetén, az egyéb tevékenységeknél is, mint például testedzés vagy szex a műtét után, az óvatosság és a fájdalom legyen az útmutatója.

Kíváncsi, hogy biztonságos-e egy 5kg-os tárgy felemelése? Legyen óvatos, és inkább még ne emeljen! Ha kipróbál valamit, hagyja, hogy a fájdalom eldöntse, korai-e még.

Ne várja, hogy a felépülés fájdalommentes legyen! Inkább figyeljen oda arra, milyen tevékenységek hatására nő a fájdalma. Fontos, hogy értesítse orvosát, ha problémája van, illetve egyeztessen vele, hogy amit tapasztal, az normális-e vagy kezelni kell.

Tovább Ha köhögnünk vagy tüsszentenünk kell műtét után, miért fontos, hogy helyes tegyük?

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító, verywell.com
Lektorálta: Dr. Vajda Orsolya, háziorvos

Cikkajánló

Ízületi fájdalmak
Ízületi fájdalmak

Milyen okai lehetnek? Hogyan kezelhető?

Tavasz és fájdalom
Tavasz és fájdalom

Mit tehetünk a fájdalom ellen? (x)

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg összeállítás - Molnár Andrea, Irinyi-Barta Tünde, Bak Marianna
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Virágh Zsófia, bőrgyógyász
Diabétesz-láb Szövetség - Rising Károlyné alelnök
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.