A porckopás (arthrosis) legbiztosabb kezelése

WEBBeteg - Támogatott tartalom
megjelent:

A porckopás fájdalmas megbetegedés, mely az ízületekben található porc elvékonyodásával, majd eltűnésével jár, és az érintett ízület fájdalmát, későbbiekben teljes használhatatlanságát okozza. (x)

Az ízületi porckopás kezelése éppen ezért nagyon fontos feladat, amit a kezdeti stádiumban el kell kezdeni, amíg a porcsejtek még képesek a sejtközötti állományt pótolni. A porcsejteket a Dona-val kívülről is támogathatjuk.

Az arthrosis kifejezés alatt az ízületek kopásos megbetegedését értjük, s megkülönböztetjük elsődleges és másodlagos formáját. Elsődleges arthrosis esetén külön kiváltó ok nélkül, lassan, észrevétlenül fogy el az ízületi porc a beteg ízületből. Az elsődleges porckopás igazi oka ismeretlen, ezért természetes folyamatnak tartjuk, mely az öregedési folyamat része.

Másodlagos porckopás esetén azonban a térdízület korábbi sérülése (pl. porckorong szakadás, keresztszalag szakadás, oldalszalag problémák, ízületbe hatoló csonttörés) indítja el a kopásos folyamatot. Ez a forma általában már fiatalabb korban jelentkezik, mint az idősebbeket érintő elsődleges porckopás.

A porckopás korai stádiumában (amikor még tüneteket nem is okoz) a porcsejtek igyekeznek a sérült sejtközötti állományt kijavítani, ahogy azonban a porckopás folyamata halad előre, a porcsejtek kifáradnak, és már nem tudják pótolni az elveszett molekulákat. A tünetek ilyenkor már nagyon fájdalmasak lehetnek.

A porckopás megelőzhető!

A porckopás legbiztosabb kezelése

Legyen bár a porckopásunk az életkorunk velejárója, vagy sérülés eredménye, a fájdalommal járó folyamat megelőzhető, ha pedig már kialakult az arthrosis, akkor is jól kezelhető glukózamin szulfát és a kondroitin szulfát szedésével, valamint hialuronsav beinjekciózásával.

Ezek ugyanis beépülnek az ízületbe, s belülről regenerálják azt. A glukózamin serkenti a porcsejtek sejtközötti állomány termelését, lassítja a porc elöregedésével, kopásával járó folyamatot és még a fájdalmat is csökkenti.

A Dona nevű gyógyszer volt az első glukózamin szulfát tartalmú gyógyszer, amit törzskönyveztek és Magyarországon is engedélyeztek a térdízületi porckopás kezelésében. Hitelességét támasztja alá, hogy a glükózamin hatóanyag vizsgálatakor a kutatók a Dona készítményt alkalmazták, és jelenleg is ez az egyetlen készítmény van a piacon, amely hatására vonatkozóan nemzetközi vizsgálatok készültek.

A többi, hasonlóan glükózamin szulfátot tartalmazó készítmény gyártója is ezen vizsgálatokra hivatkozik készítményeinek forgalmazása során. A térdarthrosis gyógyszeres kezelésében a glukózamin szulfát alkalmazását még a WHO (Egészségügyi Világszervezet) is javasolja, napi 1500 mg összadagban.

Hogyan kell alkalmazni a Dona gyógyszercsaládot, és milyen mellékhatásai vannak?

A Dona gyógyszereket kiszereléstől függően kell szedni, de akárhogyan is visszük be a Dona gyógyszert, lényeges, hogy kúraszerűen alkalmazzuk, napi összesen 1500 mg adagban, 3 hónapon keresztül. Ezután 2 hónap szünetet tartva lehet újabb kúrába kezdeni. Amennyiben ízületi panaszaink nem szűnnek meg, vagy nem javulnak lényegesen a Dona kúra végére, úgy orvoshoz kell fordulni a panaszokkal!

A Dona valamennyi formájának szedése közben jelentkező mellékhatások ritkák és nem súlyosak. Leggyakoribb mellékhatásai a puffadás, hasmenés, székrekedés, hasi fájdalmak, fejfájás, hányinger, álmosság. Ritkábban viszketés, bőrkiütések jelentkezhetnek mellékhatásként. Súlyos allergiás reakció nagyon ritka.

Nem szedhető a Dona kagylóallergia esetén.

Asztmás betegekben a Dona esetleg rontja a légzésfunkciót, mely mellékhatás enyhe és múló szokott lenni.

Laktátot sem a tabletták, sem a por nem tartalmaz, így tejcukor intoleranciában szenvedők is szedhetik.

Kumarin típusú véralvadás gátlók egyidejű szedésekor óvatosság szükséges, mert a véralvadást ilyen esetben a Dona tovább ronthatja. Ezért a Dona kúra előtt és után a véralvadást ellenőriztetni kell. Más gyógyszerekkel való kölcsönhatása nem ismert.

Terhesség és szoptatás alatt nem alkalmazható, mert ilyen egyéneken a gyógyszert nem próbálták ki.

Dona, 45 év felettieknek

Az ízületi porc kopása már a harmincadik életév után megkezdődik, és nagyon lassan halad előre, 65 éves kor felett az emberek 80-90 %-ának van ízületi porckopása. Ez óriási szám, szinte minden embert érint, ezért is kell még időben gondolni rá, s megelőzni a problémát!

Ha figyelembe vesszük, hogy az ízületi porckopás kezdeti, panaszmentes stádiuma évekig, esetleg évtizedekig is eltarthat, kézenfekvő, hogy legalább néhány évvel a panaszossá válás várható ideje előtt érdemes a porckopást Dona-val kezelni, amely már akkor is segít, amikor a kezdeti stádiumban az ízületi porc állománya még csak kicsit puhult fel, s megjelennek az első mikrosérülések.

Mintegy megelőző jelleggel javasolt tehát a Dona szedése a porckopás szempontjából fokozott rizikójú emberek részére már az 50 év előtt, akár panaszmentes állapotban is. Ha valaki családjában sok a porckopásos beteg (örökletes tényezők), ha valaki túlsúlyos (térd kopást jelentősen befolyásolja a testsúly), ha valakinek vannak már nagyobb terhelés után jelentkező ízületi fájdalmai, ha fiatalabb korában volt ízületi sérülése, látható tengelyhibái vannak az alsó végtagján (lúdtalp, X vagy O láb).

S természetesen javasolt a porcvédő gyógyszerek szedése akkor is, ha valakinek már kimutattak ízületi porckopást, fájdalmas és fájdalmatlan időszakokban is.

dona

Dona, sportolóknak

Amennyiben a porckopás nem az életkor előrehaladta, hanem valamilyen sérülés miatt következik be, szintén javasolt glukózamin szulfát-tartalmú Dona szedése. A sérülések rendszeresen sportolóknál sokkal gyakoribbak, ezért annak, aki rendszeresen sportol, oda kell figyelnie arra, hogy az ismétlődő mikrotraumák ne tehessék tönkre teherviselő ízületeinek porcborítását. A porckopás e korai állapotának kezelésében szintén hatékonyak a glukózamin szulfát és a kondroitin szulfát nevű vegyületek.

A Dona szedése javasolt minden olyan esetben, amikor a sportoló edzés után mély, furcsa fájdalmat érez a térdében, esetleg megerőltetőbb edzés után estére kissé megfájdul a térde – ez ugyanis a kezdődő porckopásra utal. De alkalmazásával a sérülések, műtétek utáni gyógyulás is felgyorsítható.

Melyik Dona-t válasszam?

A Dona a közelmúltban vált vényköteles készítményből a patikákban szabadon megvásárolható gyógyszerré, annak érdekében, hogy az ízületi porckopásban szenvedő emberek vény nélkül is megvásárolhassák.

A Dona kristályos glukózamin-szulfát tartalmú gyógyszer, melyet szintetikusan állítanak elő, tehát nem tartalmaz egyéb, esetlegesen allergizáló anyagokat. Szigorúan ellenőrzött módon készül, mint minden modern gyógyszergyári készítmény, biztosan tartalmazza a dobozon feltüntetett anyagmennyiséget. Csak gyógyszertárban kapható. Napi javasolt adagja 1500 mg, melyet egyszerre, vagy két részre elosztva kell bevenni.

Magyarországon többféle kiszerelésben hozzák forgalomba. Vény nélkül kapható gyógyszerformák:

• 750 mg filmtabletta, kapható 30 és 60 darabos kiszerelésben (napi 2x1, reggel és este, étkezés után, kevés vízzel kell bevenni),
• 1500 mg por, belsőleges oldathoz (napi 1 alkalommal, egy pohár vízben feloldva meginni, mindegy, melyik napszakban),
• 250 mg kapszula (3x2 kapszula, étkezésekhez csatlakozva bevenni),

A különböző kiszerelések között aszerint kell választani, hogy melyik adagolás a legkényelmesebb, egyéni szokásainak figyelembe vételével. Akik már hozzászoktak a gyógyszerszedéshez, azoknak nem okoz problémát a napi kétszeri tablettaszedés, számukra megfelelő választás lehet a 2x750 mg filmtabletta, melyet reggel és este kell bevenni.

Azok, akik nem szeretnének „gyógyszerszedők” lenni, jobban kedvelhetik az oldatos formát, ebben az esetben napi 1 alkalommal kell a Dona port vízben feloldva meginni. Ha pedig problémát okoz, hogy a gyógyszernek íze van, akkor válasszuk inkább a filmtablettát, de ha a nagy tabletták lenyelésével van gondunk, megint csak az oldatos forma a megfelelő.

Azon kevesek, akik szeretnek sok tablettát bevenni, választhatják a napi 3x2 kapszula beszedését is.

A kockázatokról és a mellékhatásokról

olvassa el a betegtájékoztatót

vagy kérdezze meg kezelőorvosát,

gyógyszerészét!

Frissítve: 2013.01.11. 14:37, Megjelent: 2013.01.11. 14:37
Címkék: Arthrosis téma

Cikkajánló

Reflux
Reflux

Milyen szövődményei lehetnek, ha nem kezelik?

Penészes élelmiszer
Penészes élelmiszer

Mi bajunk lehet, ha ettünk belőle?

WEBBeteg - Dr. Bálint Anita, reumatológus
WEBBeteg - Dr. Kovács Diána, reumatológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Borsi-Lieber Katalin
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.