A krupp kiváltó okai és kezelése

Dr. Balogh Andrea
szerző: Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász - WEBBeteg
megjelent:

A kruppot főleg vírus-, ritkábban baktériumfertőzés okozza. Jellegzetessége, hogy általában váratlanul, az éjszakai órákban kezdődő ugató vagy lónyerítéshez hasonlító köhögéssel, rekedtséggel indul.

A krupp (laryngitis acuta subglottica) az őszi-téli időszakban gyakran fordul elő a gyermekek körében. Főleg a kisgyermekkor betegsége, veszélyt elsősorban a 0-3 éves korosztály számára jelent.

A betegséget főleg vírus-, ritkábban baktériumfertőzés okozza, elhanyagolható esetben allergén anyag vagy irritáló gőzök, gázok belégzése váltja ki. Jellegzetessége, hogy általában tünetmentes vagy enyhe hurutos tünetekkel rendelkező gyermeknél váratlanul az éjszakai órákban kezdődő ugató vagy lónyerítéshez hasonlító köhögéssel indul, kifejezett rekedtséggel.

Rizikótényezők
A gége és légutak fejlődési rendellenességei, frontok: sokszor lehet észlelni, hogy a frontok hatására a befulladások gyakorisága nő és ezen gyerekek töltik meg éjszaka a kórházi rendelőket.

A kruppban szenvedő gyermek belégzése nehezített. Mivel a kicsi nehezebben jut hozzá a megfelelő oxigénhez, egyre nyugtalanabb lesz, ami tovább fokozza a tüneteket. Légzése húzó jellegű (más néven stridoros), rekedt, ugatva köhög, torka vírusos, vérbő, a tüdőre ráhallgatva pedig megnyúlt belégzést figyelhet meg az orvos. A kicsi legtöbbször lázas vagy hőemelkedése van.

A krupp kialakulásának okai

A gyermekek légútja még fejletlen, átmérője kisebb, a benne lévő porcok még nem érték el végleges szilárdságukat. Ugyanakkor gyulladás során a légutak belsejét borító nyálkahártya kifejezettebb fokban képes megduzzadni, betüremkedni az amúgy is szűk légutakba, melynek átjárhatóságát így tovább szűkíti.

Ha baj van
A gyermeket takarjuk be és vigyük ölben a nyitott ablakhoz. A beáramló párás levegő kifejezetten jó hatású a kiszáradt légutak benedvesítésére. Ezek után keressük fel a gyermekorvosi ügyeletet, illetve ha nagyon súlyos fokú a légzési nehezítettség, akkor hívjunk mentőt!

Ha a nyálkahártya nagyon megduzzad, akkor képes elzárni a légutakat, és a levegő ezáltal nem tud lejutni a tüdőkbe. Mivel ilyenkor a hangszalagok is begyulladnak, a gyermek rekedtségét is tapasztalhatjuk.

Hogyan kezelhető a krupp?

Az orvosi rendelőben kalciumot, antihisztamin készítményt, illetve szteroidtartalmú kúpot, súlyosabb esetben szteroidtartalmú injekciót kaphat a kicsi, illetve inhalálnia kell hideg párás inhalátorból. Ha az orvos úgy tartja megnyugtatónak, akkor kórházba utalja a gyermeket.

A kórházban a fentebbi kezelés mellett az intenzív megfigyelés, ritka esetben oxigén adása, illetve átjárható légút biztosítása szükséges. Három éves kor felett légútelzáródás veszélyével már általában nem kell számolni, mert addigra a légutak mérete megnő annyira, hogy ez a probléma elháruljon, illetve a porcok is megerősödnek.

Ha légútelzáródás mégis bekövetkezik, akkor az azonnali sürgős életmentő beavatkozást tesz szükségessé. Éppen ezért kisgyermekkorban mindig komolyan kell venni a gégegyulladást, és mielőbb orvoshoz kell vele fordulni.

Dr. Balogh Andrea, gyermekorvosForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Balogh Andrea, gyermekorvos

Cikkajánló

Krónikus fejfájás
Krónikus fejfájás

Tippek krónikus fejfájásban szenvedőknek.

Hátfájás
Hátfájás

Mit érdemes tudni a hátfájásról?

WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg összeállítás - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Zaránd Rajmund, fül-orr-gégész
WEBBeteg összeállítás - Dr. Csuth Ágnes, családorvos és Bak Marianna, biológus szakfordító
Budai Allergiaközpont - Dr. Dózsa Izabella, tüdőgyógyász, allergológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.