Az orrmelléküreg-gyulladás (szinuszitisz) kezelése

szerző: Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus - WEBBeteg
megjelent:

Az orrmelléküreg-gyulladás (szinuszitisz) legtöbb esetben az antibiotikum nélkül is elmúlik, különösen, ha pár otthoni eljárás betartásával Ön is tesz saját gyógyulása érdekében.

A téma cikkei
2/1 Akut orrmelléküreg-gyulladás (szinuszitisz)
2/2 A szinuszitisz kezelése

Az akut szinuszitisz diagnózisa az Ön kórtörténetének felvételéből, fizikális vizsgálatból, szövődmény gyanúja esetén képalkotó vizsgálatokból és laboratóriumi tesztekből áll.

Orvosa nagy valószínűséggel, először el fog Önnel beszélgetni a tünetekről, meg fogja kérdezni, hogy volt-e nemrégiben megfázva, allergiás-e, dohányzik-e, illetve passzív dohányzásnak ki van-e téve. Ezek a tényezők mind kiválthatják, illetve súlyosbíthatják az akut szinuszitiszt.

A fizikális vizsgálat során orvosa megvizsgálja, hogy van-e nyomásérzékenység, fájdalom az orr, a torok területén, belevilágíthat orrába, hogy megnézze, van-e gyulladás, illetve váladékozás. A megtekintés során, részben a szinuszitiszt kiváltó okok is felismerhetők. Az orrmelléküregek computer tomográfiás (CT) vizsgálatakor, a gyulladt terület pontosan behatárolható.

Az arcüreg- és homloküreg-gyulladás kezelése

Az orrmelléküreg gyulladás legtöbb esetben az antibiotikum nélkül is elmúlik. Ha orvosa arra gyanakszik, hogy Önnek bakteriális fertőzése van, vagy komoly esélye van egy bakteriális felülfertőződésnek, akkor lehet, hogy antibiotikum szedését javasolja (pl. Amoxicillin/kalvulánsav, cefalosporinok, makrolidok, fluorokinolonok, doxyciclin). Ha a fertőzés nem enyhül, vagy a szinuszitisz kiújul, újabb antibiotikumra, ritka esetben az arcüreg kiöblítésére is szükség lehet.

Orvosa mindemellett egyéb kezelési módot is javasolhat, az orrmelléküreg-gyulladás hátterében álló októl függően. Az allergiás betegség kezelését írhatja elő, ha ez áll a betegség hátterében; az orrdugulás megszüntetésére orrcseppet vagy orrspray-t javasolhat, továbbá vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókat, vagy fiziológiás sóoldatot, amellyel az orrüreget kell naponta néhányszor átmosni.

Életviteli tanácsok

Ha Önnek orrmelléküreg gyulladása alakul ki, az alábbi otthoni eljárások segíthetnek a tünetek enyhítésében:

  • Használjon napi 3-5 alkalommal orrcseppet! Az orrcsepp használatának ideje ne haladja meg a 7-10 napot, különben hozzászokhat.

  • Orrcsepp használata után 10-15 perccel használjon meleg borogatást, helyezzen meleg, nedves törölközőt az orrára, arcára, a szemekre! A száraz hő is segít (pl. infralámpa, meleg tárgyak). Helyi melegítés után 1 órán át tilos kimenni a szabad levegőre.

  • Igyon bőséges mennyiségű folyadékot! A folyadék felhígítja a nyákot és segíti a kiürülését az orrmelléküregekből.

  • Kerülje az alkoholfogyasztást! Az alkohol fokozza az orrüreg és az orrmelléküregek nyálkahártyájának duzzanatát.

  • Ha nincs láza, hőemelkedése, és a közérzete megengedi, akkor naponta egy vagy két alkalommal töltsön szabad levegőn minimum egy órát! Ez az orrnyálkahártya duzzanatának csökkentésével jelentősen elősegíti a váladék távozását az arcüregből.

Dr. Zsuga Judit


Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus, pszichoterapeuta
Lektorálta: Dr. Zaránd Rajmund, fül-orr-gégész szakorvos

2/1 Akut orrmelléküreg-gyulladás (szinuszitisz) | 2/2 | Következő oldal

Cikkajánló

Az orrmelléküreg-gyulladás (szinuszitisz)

Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus
Arcüreggyulladás
Az enyhe orrmelléküreg- (arcüreg-, homloküreg-) gyulladás házilag is jól kezelhető. Ha azonban súlyosak a tünetek vagy elhúzódik a betegség, mindenképpen forduljon orvoshoz, mivel a gyulladás súlyosabb fertőzést is előidézhet, illetve krónikussá válhat.
Krónikus fejfájás
Krónikus fejfájás

Tippek krónikus fejfájásban szenvedőknek.

Hátfájás
Hátfájás

Mit érdemes tudni a hátfájásról?

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos
WEBBeteg - Dr. Kerekes Éva, neurológus
WEBBeteg - Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász
WEBBeteg - Dr. Lengyel Csongor, fül-orr-gégész
WEBBeteg - Dr. Árki Ildikó, háziorvos
WEBBeteg - Dr. Árki Ildikó, háziorvos
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.