A fogyókúra - Mielőtt belevág

szerző: Nagy Attila, fordító - WEBBeteg
megjelent:

A testsúly egy olyan egyenlet végeredménye, melyben az egyik változó a bevitt kalória. A testsúly akkor csökken, ha több kalória ég el, mint amennyi a táplálkozással a szervezetbe kerül.

Mielőtt bárki fogyókúrázni kezd, érdemes pontosan meghatározni a kívánt célokat, és ennek függvényében részletes megvalósítási tervet készíteni. Nem kell feltétlenül egyedül megküzdeni a túlsúly problémájával, orvosok, barátok és rokonok is segíthetnek. Fel kell készülni arra, hogy adódhatnak nehéz helyzetek és kisebb, de elkerülhetetlen visszaesések.

Diéta és testmozgás

Fogyókúra - A leggyakoribb tévhitek

Számos olyan tévhit van, amik nagyon megnehezítik a vágyott cél - a formás alak és egészséges test - elérését. Ismerkedjünk meg a tíz leggyakrabban előforduló tévhittel!
Fogyókúra - A leggyakoribb tévhitek

A legtöbb ember csak a diétára koncentrál, ha fogyni akar, pedig fontos, hogy a fogyás diétát és testmozgást egyaránt igényel. A legtöbb ember nem szereti ezt a két szót, de a diéta pusztán az étkezéseink egészségesebbé tételét jelenti, a rendszeres és strukturált testmozgás, pedig kikapcsolódás is lehet. Ha közepesen megterhelő edzésprogramot választunk, szánjunk rá hetente 150 percet. Az erőteljes kardiotréningből heti 75 perc is elég.

Amennyiben a túlsúly komoly egészségügyi problémával fenyeget, az orvos műtéti vagy gyógyszeres megoldásokat javasolhat, pontos tájékoztatást nyújtva azok előnyeiről és hátrányairól. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy a fogyókúra legegyszerűbb módja az étrend és az életmód megváltoztatása.

Mielőtt a számos lehetőség közül kiválasztásra kerül az az egy diéta, amely remélhetőleg segítséget nyújt a fogyókúrás célok megvalósításában, néhány szempontot érdemes átgondolni. Az új étrendnek is tartalmaznia kell a legfontosabb élelmiszercsoportokat, vagyis gyümölcsöket, zöldségeket, gabonaféléket, tejtermékeket, fehérje forrásokat, dióféléket és magvakat. Könnyen beszerezhető, változatos, a fogyni kívánó által is szívesen fogyasztott élelmiszerek alkossák, amelyek nem terhelik meg túlzottan a pénztárcát sem. Az a legfontosabb, hogy a fogyás biztonságos és folyamatos legyen, amelynek része a rendszeres testmozgás.

Elkötelezettség és belső motiváció

Miért sikertelen a legtöbb fogyókúra?

Sokan gondosan odafigyelnek arra, mit esznek, hetente négyszer izzadnak az edzőteremben, de a mérleg nyelve csak nem akar lefelé mozdulni. Mi lehet a baj?
Miért sikertelen a legtöbb fogyókúra?

A fogyókúra időt és fáradtságot igényel, egy életre szóló elhatározás. Az új életmód és az új szokások követése komoly koncentrációt igényel, amely szellemileg és fizikailag is megterhelő lehet. Érdemes átgondolni azokat a célokat, amelyek kitartásra motiválnak. Fontos a támogató, segítő emberek jelenléte, akikkel együtt lehet edzeni, és akik esetleg partnerek az egészséges ételek fogyasztásában is.

Hosszú távon a heti 1 kg súlyvesztés vezet eredményhez.

Ehhez naponta 500 vagy 1000 kalóriával többet kell elégetni, mint amennyit a szervezet elfogyaszt. A fogyás kezdeti szakasza gyorsabb lehet, de ilyenkor is figyelni kell arra, hogy a kiválasztott étrend mindenképpen egészséges és tápanyagokban gazdag legyen.

Aktivitás és önellenőrzés

Mivel fél kg fogyáshoz nagyjából 3500 kalóriát kell elégetni, a hét minden napján érdemes 500 kalóriával többet elégetni, mint amennyi elfogyasztásra kerül. A kalóriaégetés függ a mozgás intenzitásától, időtartamától és típusától is. A mozgás nem csak a fogyókúra részeként fontos, elengedhetetlen az általános egészség megőrzéséhez.

A bevitt kalória mennyiségének és a napi testmozgás mértékének rögzítése segíthet az önellenőrzésben. Így könnyebb irányítani az életmódbeli szokásokat, és felfedezni a fogyókúra esetleges hibáit, amelyek miatt csökkenhet az erőfeszítések eredményessége.

A szokások megváltoztatása

Az új étkezési szokások nem jelentik az ízek teljes mellőzését, vagy az étkezések számának drasztikus csökkentését. Fogyókúra esetén is érdemes minden napot egészséges reggelivel indítani, és ajánlott naponta legalább négy alkalommal zöldséget fogyasztani, háromszor pedig gyümölcsöket. Sokat segíthet az egészségesebb zsiradékok használata, mint például az olívaolaj. A kevesebb cukor, a zsírszegény tejtermékek és a válogatott húsételeket is előnyösek a diéta szempontjából.

A hosszú távú, maradandó eredményekhez nem pusztán a diéta és a mozgás fontos, az új szokásokat az életmód részévé kell tenni. Érdemes fokozatosan váltani a régiről az újra. A fogyókúra elsajátítása nem megy könnyen és gyorsan, de az eredmények megérik a fáradalmakat.

(WEBBeteg - Nagy Attila, fordító; lektorálta: Dr. Veress Dóra, általános orvos)

Cikkajánló

Alacsony vagyok
Alacsony vagyok

Ha ez zavar, alkalmazható növekedési hormon?

Magas trigliceridszint?
Magas trigliceridszint?

Hogyan csökkenthető étkezéssel?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Tóth András, újságíró
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Felszeghy Enikő, gyermekgyógyász, endokrinológus
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.