Érzékeny fogak - Mit lehet és mit érdemes tenni?

szerző: Dr. Benkő Krisztina, fogszakorvos - Oxygen Medical
frissítve:

Az érzékeny fogakat mindenképpen kezeltetni kell. Miért elengedhetetlen az orvosi kontroll? Hogyan kezelhető a probléma?

Fájdalom külső ingerek hatására

Ha valamilyen külső inger hatására hirtelen nyilalló fájdalmat érzünk a fogunkban, ami rövid időn belül nem múlik el, gondolnunk kell a fognyaki érzékenységre. Ezt a jelenséget számos különböző inger kiválthatja, például a hideg vagy a túl forró, az édes és a savanyú ízek, ételek vagy italok formájában.

De nem csak ilyen jellegű ingerek okozhatnak fájdalmat, épp így fájdalmassá válhat, ha fogmosáskor a fogkefe sörtéje érintkezik a fognyakkal – tájékoztat dr. Benkő Krisztina, fogszakorvos.

Nem csak a rossz, szuvas fogaknál fordulhat elő, hogy a zománc elvékonyodik a fog nyakánál, és a foggyökért fedő cementállományban folytatódik tovább. Ez a terület különösen érzékeny a külső behatásokra, éppen ezért optimális esetben íny fedi és védi meg ezektől a behatásoktól.

Ha hosszú ideig fennáll ez a rossz fogmosási technika, a cement kopni kezd, megnyílnak az alatt elhelyezkedő dentin állomány csatornácskái a külvilág felé – ez pedig még fokozottabb érzékenységet eredményez. Vannak azonban egyéb esetek is, amelyek fognyaki érzékenységhez vezethetnek:

  • A nem jól záródó fogsor okozta traumás hatás is okozhatja a zománc vékonyabb nyaki részén kialakuló apró, vékony repedéseket, amelyek egy idő után a zománc hiányát és így az érzékenységet is eredményezik.

  • A főleg idősebb korban kialakuló fogágybetegségeknél, és az ezzel járó ínyvisszahúzódásnál is kialakulhat fognyaki érzékenység.

A tüneti kezelés lényege, hogy a fogorvos helyileg próbálja megszüntetni az érzékenységet. Ennek érdekében enyhébb esetekben ajánlhat fogkrémeket, szájöblítőket, erősebb vagy gyakran jelentkező fájdalomnál alkalmazhat magas fluoridtartalmú speciális lakkokat.

Megoldás lehet még az úgynevezett fogászati, fluoridos iontoforézis, amely 6 éves kor felett fogszuvasodás megelőzésére, felnőtteknél fogínysorvadás következtében szabaddá vált fognyaki felszínek érzékenységének megszüntetésére, valamint erősen érzékeny rágófelületek, szabaddá vált dentin kezelésére ajánlott. Nagy kiterjedésű kopás vagy zománchiány esetén, ezeket a területeket tömőanyaggal kell elszigetelni a külső, fájdalmat okozó ingerektől.

Az erős sörtéjű fogkefét le kell cserélni közepes vagy puha sörtéjűre, a vízszintes súroló technikát pedig, úgynevezett körkörös vagy söprögető technikával érdemes felváltani.

Nagyon fontos még a fogközök helyes tisztítása, a fogselymezés és a fogköztisztító kefék használatának trükkjeit is elleshetjük a szakemberektől.

A fogorvosi kontroll elengedhetetlen

A fogaknál jelentkező fájdalom, érzékenység esetében nemcsak azért kell fogorvoshoz fordulni, mert azonnali segítséget nyújthat, de azért is, hogy eldönthesse, hogy a jelenség hátterében valóban fogérzékenység áll-e, esetleg szuvasodás vagy más, komolyabb betegségek.

A kezdeti tünetek sokszor megegyeznek. Ha fogágybetegség rejlik a háttérben, megfelelő szakorvossal kell kezeltetni, ha traumás fogérintkezésekről van szó, azt fogszabályzással, tömésekkel, fogpótlásokkal szükséges megszüntetni. Az érzékenyebb fogúaknak, szükséges a féléves orvosi kontroll, és olyan kérdésekben is érdemes a fogorvosukkal konzultálniuk, mint például a fogfehérítéssel járó kockázatok.

Tovább A főbb periodontális betegségek

(Oxygen Medical - Dr. Benkő Krisztina, fogszakorvos)

Cikkajánló

Alacsony vagyok
Alacsony vagyok

Ha ez zavar, alkalmazható növekedési hormon?

Magas trigliceridszint?
Magas trigliceridszint?

Hogyan csökkenthető étkezéssel?

WEBBeteg - Dr. Galgóczi Natália, fogorvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Oxygen Medical - Dr. Benkő Krisztina, fogszakorvos
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.