Gyors segítség fogfájásra: házi praktikák

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító, Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész - WEBBeteg
frissítve:

Fogfájás esetén előbb vagy utóbb mindenképp fogorvoshoz kell fordulni, mert csak szakember segíthet a probléma megoldásában. De amíg nem szánja rá magát vagy nincs lehetősége orvoshoz menni, adunk néhány tanácsot, melyek segítségével enyhítheti a fájdalmat.

A házilag alkalmazható szerek és módszerek csak az enyhe, éppen fellépő fájdalom csillapításában hatékonyak, ami akkor jelentkezik, ha hideget, meleget evett vagy ivott. Ilyenkor belenyilall a fogába, vagy lüktető, hasogató érzést tapasztal. Minél kiterjedtebbek, súlyosabbak a panaszok, és minél hosszabb ideig maradnak orvosilag kezeletlenek, annál erősebb lesz a fájdalom, az íny megduzzadhat és a fog tartósan károsodhat.

Ne feledje, hogy a következőkben felsorolt praktikák csak ideiglenes megoldást jelentenek, ne várja meg, míg elviselhetetlenné válik a fájdalom, és már a fogorvos is csak a fog eltávolításával tudja orvosolni a bajt.

A cikkünkben felsorolt módszerek nem helyettesítik a szakszerű orvosi kezelést, és minél tovább halogatja a fogorvos felkeresését, annál valószínűbb, hogy komolyabb beavatkozásra lesz szükség, ami esetleg nagyobb fájdalommal is járhat.

Amit az orvos felkereséséig megtehet

Helyezzen jeges borogatást az arcára a fogfájás helyén.

Rágjon szét egy egész szegfűszeget a fájó fogával, enyhén zsibbasztó, érzéstelenítő hatású. Pár percig rágja, majd köpje ki. Ez a legismertebb és legelterjedtebb módszerek egyike. Szegfűszegolaj kapható a gyógyszertárakban, ebből egy cseppet cseppentsen a fájó fogra. A fogfájás szempontjából mellékes ugyan, de a szegfűszeg a nem betegség okozta kellemetlen leheletet is segíthet megszüntetni.

Öblögessen langyosra hűtött zsálya- vagy kamillateával!

Ha a gyerekeknek fájdalmat okoz a fogak előtörése, segítséget jelenthet számukra egy vékony szelet, hideg és nedves gézlapba csomagolt alma, erre a gyermek finoman harapjon rá. Az alma az édes íz miatt kell, így könnyebben elfogadják a kicsik, a hideg pedig csökkenti a gyulladást. Csak nagyobb gyerekeknél alkalmazható módszer, ügyeljen rá, hogy a kicsi le ne nyelje! Ez a módszer a bölcsességfog előtörése okozta fájdalom csillapításában is segíthet.

Semmiképp se próbáljon meleg vízzel/meleg oldattal fájdalmat csillapítani, mert gyulladáshoz vezethet.

Ha fogfájást a fogak között ragadt ételmaradék okozza, öblítse át alaposan a száját langyos vízzel. Fogselyem használata is ajánlott ilyen esetekben.

Az elviselhetetlen fájdalom csillapítására bevehet patikákban kapható fájdalomcsillapítót is előírás szerint.

Milyen vény nélkül kapható készítmények jöhetnek szóba fogfájás csillapítására?

A fogfájás időnként olyan erős lehet, hogy fájdalomcsillapító bevetéséhez kell folyamodnunk. Számos vény nélkül kapható fájdalomcsillapító elérhető már a gyógyszertárakban, és ezek némi gyulladáscsökkentő hatással is rendelkeznek. Azt azonban fontos szem előtt tartani, hogy ezek a készítmények általában csak átmeneti enyhülést okoznak, a fog eredendő problémáját nem oldják meg.

A vény nélkül elérhető fájdalomcsillapítók általában ibuprofen, paracetamol, diklofenák vagy acetil-szalicilsav tartalmúak, ezek mellett elérhető egy-két alacsonyabb hatóanyag-tartalmú, naproxent és dexibuprofent tartalmazó készítmény is. Ezek nemszteroid típusú gyulladáscsökkentő készítmények, melyek csillapítják a fájdalmat és az enyhe gyulladások tüneteit.

Azt azonban fontos kihangsúlyozni, hogy bár ezek a készítmények vény nélkül kaphatóak, hosszantartó vagy nagy dózisban való alkalmazásuk nem ajánlott, hiszen ezeknél a gyógyszereknél is kialakulhatnak akár súlyos következmények is. Néhány általános jellegű figyelmeztetés, amelyre érdemes odafigyelni a megfelelő készítmény kiválasztásakor:

  • a legtöbb nemszteroid típusú gyulladáscsökkentő növelheti a vérzések kialakulásának kockázatát, ezért ezek ellenjavalltak olyan betegek számára, akiknél valamilyen vérzési rendellenesség, vérzéssel járó betegség (pl. gyomor- vagy nyombélfekély), véralvadási zavar vagy ezek kockázata áll fenn. Szintén ellenjavalltak egyes emésztőrendszeri betegségek fennállása esetén, mivel növekedhet az emésztőrendszeri vérzések veszélye. Számukra esetleg a paracetamol hozhat enyhülést, a legkisebb hatékony dózisban a lehető legrövidebb ideig alkalmazva. Fogászati beavatkozás előtt sem javasolt nemszteroid típusú gyulladáscsökkentő készítményt bevenni.
  • Terhesség és szoptatás idején igyekezzünk elkerülni a gyógyszerek szedését, végső megoldásként azonban a lehető legrövidebb ideig a legkisebb hatékony dózisban a paracetamol tartalmú készítmények használhatóak.
  • NEM használható azonban paracetamol olyan betegek esetén, akik májproblémákkal, esetleg alkoholproblémákkal küzdenek.
  • Az ibuprofen, dexibuprofen, naproxen és diklofenák tartalmú készítmények tartós alkalmazása növelheti a szívinfarktus és az agyi keringési zavar kockázatát, így szívbetegségben és keringési zavarban szenvedők számára ezek a készítmények nem ajánlottak.
  • 12 éves kor alatti gyermekek számára vény nélkül ibuprofen és paracetamol tartalmú készítmények elérhetőek. Ezek – kortól függően – már számos különböző gyógyszerformában rendelkezésre állnak (pl. szuszpenzió, szájban oldódó tabletta, rágótabletta, filmtabletta). Gyermekek fájdalmának csillapítása esetén minden esetben tájékozódjon a gyógyszertárban a gyermeke számára legmegfelelőbb készítményről.

Ezek a figyelmeztetések azonban csak a legalapvetőbbek. A megfelelő készítmény kiválasztása előtt minden esetben kérjen segítséget a gyógyszertárban, hiszen egyéb betegségei, illetve egyéb szedett gyógyszerei nagyban befolyásolják, hogy mely készítmények alkalmazása lehet a legbiztonságosabb az Ön számára. Mivel azonban ezek a gyógyszerek a probléma okát nem szüntetik meg, így fontos, hogy bármely készítményről is legyen szó, mindenképpen érdemes felkeresni egy fogorvost, amennyiben a fogfájás tünetei 3-5 napon belül nem enyhülnek.

Ez a cikk is érdekelheti Várandósság és fogápolás

A fogak anatómiája

A fogak anatómiája

Fogérzékenység

Fogérzékenységet számos inger kiválthat, például hideg vagy forró ételek, italok, édes vagy savanyú ízek. Ha ilyen problémája van, mivel a panaszt okozó inger úgysem kerülhető el tartósan, nem érdemes halogatnia a fogorvos felkeresését, aki azonnali segítséget nyújthat, ha a probléma hátterében valóban fogérzékenység áll, ha pedig más gond van, esetleg fogszuvasodás vagy más, komolyabb betegségek, akkor is a legjobb mielőbb fogorvossal szakszerűen kezeltetni azt.

Bővebben Érzékeny fogak - Mit lehet és mit érdemes tenni?

Milyen vény nélkül kapható készítmények jöhetnek szóba fogérzékenység esetén?

Enyhe fogínyérzékenység, ínygyulladás vagy egyéb szájüregi panaszok esetén elegendő lehet valamilyen szájvíz, szájecsetelő, esetleg fogínygél használata. Ezek közös jellemzője, hogy segítenek a szájban található baktériumok eltávolításában, ezáltal csökkentik a fogíny gyulladását és segítenek a tünetek enyhítésében. A készítmények összetétele és alkalmazási módja is igen változatos: vannak növényi illóolajokat, illetve fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatóanyagokat tartalmazó készítmények is. Egyes készítményekkel töményen kell beecsetelni az ínyt, míg másokat hígítva kell alkalmazni.

A szájvizek közül némelyik alkoholtartalmú, így ezek használata gyermekek számára, illetve májproblémákkal és alkoholproblémákkal küzdők számára nem javasolt. A lehetőségek sokszínűsége miatt az ilyen típusú szájápolási készítmények esetén érdemes minden esetben előzetesen tájékozódni.

Tovább Foghúzás után - A fogorvos tanácsai

WEBBeteg logó

Forrás: WEBBeteg összeállítás
Bak Marianna, biológus szakfordító, Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész

Cikkajánló

Magas trigliceridszint?
Magas trigliceridszint?

Hogyan csökkenthető étkezéssel?

Krónikus fejfájás
Krónikus fejfájás

Tippek krónikus fejfájásban szenvedőknek.

WEBBeteg - Dr. Horváth Viktória, fogszakorvos
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, általános orvos
WEBBeteg - Dr. Borsi-Lieber Katalin
WEBBeteg - Dr. Szentpáli Szilvia, fogorvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.