Milyen betegeket fenyeget leginkább a koronavírus?

WEBBeteg
frissítve:

A koronavírus-fertőzés az átlagosnál jobban fenyegeti a gyengébb védekezőképességgel rendelkezőket, így az időseket és a krónikus betegségben szenvedőket. De pontosan milyen krónikus betegségek esetén kell fokozott kockázattal számolni?

Kínai adatok alapján - ahol a járvány korai kitörése miatt a legtöbb, már feldolgozott adat áll rendelkezésre - az új típusú koronavírus halálos szövődményeinek esélye a 60 évnél idősebbek körében átlag feletti. Míg a halálozási arány 10 év alattiak esetében 0%, 10 és 49 év között is 0,2-0,4%, 50 és 59 év között 1,3%, addig a 60-69 évesek körében 3,6%, 70-79 között 8%, a 80 éves vagy idősebbek estében azonban már 14,8%.

Az Egyesült Államokból származó márciusi adatok alapján a 40 évnél fiatalabbak esetében még nem volt halálos amerikai áldozat, itt is a 60-70 évnél idősebbek körében különösen veszélyes a koronavírus.

Frissebb a témában Magas rizikóval járó alapbetegségek COVID-19 esetén

Krónikus betegségek és kockázat

A kínai adatok alapján sajnos számos gyakori krónikus betegség valóban nagy kockázati tényezőt jelent. Míg a krónikus betegségben nem szenvedők körében a halálozási ráta (életkortól függetlenül) 0,9%, addig különböző betegségek esetén már 5-11%-ra nő ez az arány.

A legnagyobb veszélynek a szív-érrendszeri betegségben szenvedők vannak kitéve, nekik kell a legnagyobb figyelmet fordítani a megelőzésre, de a cukorbetegség is jelentős rizikótényező.

A halálozási arány az egyes betegek körében az alábbiak szerint alakult:

  • Szív-érrendszeri betegség (koszorúér-betegség, szívelégtelenség) - 10,5%
  • Cukorbetegség - 7,3%
  • Krónikus légzőszervi betegség (COPD, asztma) - 6,3%
  • Magas vérnyomás betegség - 6,0%
  • Daganatos betegségek - 5,6%

Tanácsok betegségek szerint

Immunszupprimált betegeknél (immunhiányos betegségek, illetve az immunrendszert elnyomó gyógyszeres kezelések esetén, mint pl. szteroid, kemoterápia) szintén magasabb a kockázat. A daganatos betegek közül ezért elsősorban a kemoterápiás kezelés alattt állók a veszélyeztetettek.

Természetesen a számok átlagok, befolyásolja a betegség stádiuma, hogy karban volt-e tartva a betegség, az esetleges társbetegségek, a beteg életkora, általános állapota. Amennyiben a beteg jó általános állapotban van, követi a betegségének megfelelő terápiát, sokkal jobbak a kilátásai a koronavírussal szemben is. Az adatokat a WHO szerint azért is érdemes fenntartásokkal kezelni, mert nem teljes körűek, kevésbé kerültek be a statisztikákba a súlyos tünetekkel nem rendelkező betegek, de befolyásolja például a kórházi ellátás hatékonysága is.

Éppen ezért a konkrét számok helyett az adatok üzenete inkább az, hogy a szívbetegeknek és a cukorbetegeknek kell a legnagyobb figyelmet fordítaniuk az óvintézkedések szigorú betartására.

WEBBeteg logó Szerző: WEBBeteg.hu
Adatok forrása: Chinese Center for Disease Control and Prevention, a Wall Street Journal közlése alapán

Cikkajánló

Ízületi fájdalmak
Ízületi fájdalmak

Milyen okai lehetnek? Hogyan kezelhető?

Tavasz és fájdalom
Tavasz és fájdalom

Mit tehetünk a fájdalom ellen? (x)

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Tóth Sára Rebeka, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.