Védőoltások: mik lehetnek a következmények?

Dr. Árki Ildikó
szerző: Dr. Árki Ildikó, háziorvos - WEBBeteg
megjelent:

A védőoltások alkalmazása a kockázat-haszon mérlegelésén alapszik. Mindennek van kockázata: egy oltás beadásának, egy gyógyszer bevételének, egy gépjárműben utazásnak vagy egy kirándulásnak is. Akkor alkalmazunk egy kezelést, akkor adunk védőoltást, ha az ebből eredő várható haszon, előny messze meghaladja a hátrányokat.

Egyéni döntés vagy társadalmi elvárás?

A védőoltások alkalmazása esetén nemcsak az egyénről van szó, hanem a társadalom többi tagjáról is. Ne felejtsük el, hogy az oltás mellőzése, az oltatlanság sem kockázatmentes, ebben az esetben a kockázat az egyén szintjén a betegség kialakulása, a közösség szintjén pedig a járványveszély.

Néhányan úgy vélik, hogy a kötelező oltásokkal sérül a személyes szabadságjog. Nézzük meg az érem másik oldalát is: az oltatlanság (ha sok oltatlan egyén van) veszélyezteti azokat a nem oltottakat is, akik nem kaphattak az adott betegség ellen oltást, mert pl. még életkoruk szerint nem olthatók, vagy más orvosi ellenjavallata áll fenn az olthatóságuknak. Az ő egészséghez való joguk sérülhet a védőoltást megtagadók magatartása következtében.

Milyen mellékhatások alakulhatnak ki védőoltást követően?

Általánosságban megkülönböztethetjük az oltási reakciót és az oltási szövődményt, bár némely esetben egy-egy jelenség csak annak súlyossága alapján sorolható az egyik, vagy a másik kategóriába. Ezeket az eseményeket nagyon gyakori, gyakori, nem gyakori, ritka, valamint nagyon ritka csoportokba soroljuk. A leggyakoribb oltási reakciók, amelyek az oltás beadását követik, az oltás helyén jelentkező bőrpír, duzzanat, fájdalom, vagy általános tünetként fáradékonyság, levertség, hőemelkedés, láz.

Egyes oltásoknál, mint pl. az MMR-nél (morbilli-mumpsz-rubeola) az oltást követően oltási betegség jelentkezhet, azaz a kanyaró, mumpsz, rózsahimlő betegségek igen enyhe tünetei (láz, kiütés, nyálmirigy duzzanat) észlelhetők ilyenkor, amely tünetek sokkal enyhébbek, mint a fertőzés következtében létrejött betegség tünetei.

Ritkán súlyos nem kívánatos esemény, oltási szövődmény fordulhat elő a védőoltás beadását követően, extrém ritka előfordulású az anaphylaxiás (súlyos allergiás) reakció. Anaphylaxiás reakció bármely injekció beadása után, gyógyszer bevételét követően vagy egyes ételek (pl. mogyoró) fogyasztása után is bekövetkezhet az adott anyagra allergiás szervezetben.

Az egyes védőoltások részletes „mellékhatásait”, az alkalmazása során észlelt nemkívánatos eseményeket a betegtájékoztatók tartalmazzák. A védőoltások beadása előtt az oltó orvos is tájékoztatja az oltandó egyént a védőoltással kapcsolatos, ismert, nem kívánatos eseményekről.

A téma cikkei

Dr. Árki Ildikó, háziorvos


Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Árki Ildikó, háziorvos

Cikkajánló

Kötelező és ajánlott védőoltások gyermekkorban

Dr. Szimuly Bernadett, általános orvos
Védőoltás
A védőoltások az úgynevezett aktív immunizálás eszközei. Ez azt jelenti, hogy az élő, legyengített kórokozót, elölt kórokozót vagy a kórokozó valamely alegységét tartalmazó oltás beadása után a szervezet saját immunválasza hozza létre a védő hatást. Legyünk tisztában a kötelező és a szabadon választott védőoltásokkal.
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.