A gennyes agyhártyagyulladás tünetei és megelőzése

Dr. Csáki Csilla
szerző: Dr. Csáki Csilla, allergológus, klinikai immunológus - WEBBeteg
megjelent:

A nyári és őszi időszak ritka, ámde igen súlyos betegségei az idegrendszert megtámadó fertőzések, például a gennyes agyhártyagyulladás. A kullancs okozta agyvelőgyulladás elleni védőoltást sokan ismerik, és sokan be is adatják gyermeküknek vagy maguknak. Tévedés azonban azt hinni, hogy ez az oltás védelmet nyújt a gennyes agyhártyagyulladás egyéb kórokozói ellen is.

A Meningococcus baktériumról

A gennyes agyhártyagyulladások jelentős részét egy Meningococcus nevű baktérium okozza, melynek altípusait A, B, C, W, Y betűkkel jelöljük. Hazánkban a leggyakoribb megbetegedéseket a B és a C szerotípusok okozzák. A kórokozót jellemzően a garatváladékban, a torokban a lakosság egy része tünetmentesen hordozza és terjeszti.

Kiknél fordul elő leggyakrabban a fertőzés?

Az agyhártyagyulladás

Az idegrendszert érintő fertőző betegségek közül az agyhártyagyulladás a legismertebb. Amikor a hírek hirtelen jelentkező, súlyos lefolyású, fertőző agyhártyagyulladásról szólnak, a betegség gennyes, baktériumok okozta formája zajlik, de több kórokozó is kiválthatja.
Az agyhártyagyulladás

Az agyburkok gennyes gyulladását okozó fertőzés csecsemőkben, kisdedekben és serdülő korúakban a leggyakoribb. A kicsiknél az immunrendszer éretlensége miatt veszélyes a fertőzés, míg serdülők, fiatal felnőttek esetében bentlakásos kollégiumokban, táborokban, laktanyákban, a szoros kontaktus miatt gyorsan, igen magasra emelkedhet a tünetmentes hordozók aránya.

Az agyhártyagyulladás tünetei

A kialakult betegség tünetei a magas láz, csillapíthatatlan hányás, fejfájás, elesettség, a bőrön apró bevérzések, gyakran a tarkótájék merevsége. Ezt az állapotot órákon belül követheti az eszméletvesztés, gyakran befolyásolhatatlan sokszervi elégtelenség és halál. A Meningococcus agyhártyagyulladás halálozása ma is magas, hazánkban 15 százalék.

A Meningococcus C szerotípus egyre gyakoribb itthon

Míg korábban főleg a B szerotípusok dominanciája volt jellemző hazánkban, az utóbbi néhány évben a C szerotípus vált egyre gyakoribbá, és a megbetegedések száma is kismértékben emelkedett. 2010. július-2011. április között hazánkban 69 esetet regisztráltak, ennek több mint felét a C szerotípus okozta, és 9 eset volt halálos kimenetelű. A legtöbb eset Vas megyében fordult elő.

Gennyes agyhártyagyulladás

Meningococcus C elleni védőoltás

A Meningococcus C elleni védőoltás hosszú távú, kb. 5-10 éves védelmet nyújtó, konjugált változata már 2 hónapos kortól adható. Hazánkban is elérhető a legkorszerűbb, legtöbb szerotípusra (A, C, W, Y) kiterjedő vakcina, mely 11 éves kor felettieknek javasolt. A B szerotípus ellen is van már védőoltás.

A Nyugat-Európai és USA-beli relative magas előfordulás miatt, angliai és amerikai nyári iskolákban, kollégiumokban, nyelvtanfolyamokon, általában követelmény a Meningococcus elleni védőoltás beadásának igazolása.

Javasolt az oltás

Feltétlenül javasolt a legveszélyeztetettebb csecsemő és kamasz korosztály megfelelő védelme.

Ennek ajánlott, leghatékonyabb megoldása: 1 alapoltás a konjugált, C szerotípus elleni oltóanyagból 12 hónapos korban, majd 1 emlékeztető, kiterjesztő oltás a konjugált ACWY elleni vakcinából 12-15 éves korban.

Svábhegyi Gyermekgyógyintézet Dr. Csáki Csilla, allergológus, klinikai immunológus; gyerek-allergia.hu
Svábhegyi Gyermekgyógyintézet

Cikkajánló

Az agyhártyagyulladás

Dr. Gócs Viktor, infektológus
Agyhártyagyulladás
Az idegrendszert érintő fertőző betegségek közül az agyhártyagyulladás (meningitis) a legismertebb. Amikor a hírek hirtelen jelentkező, súlyos lefolyású, fertőző agyhártyagyulladásról szólnak, a betegség gennyes, baktériumok okozta formája zajlik.
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.