A legfontosabb tudnivalók az akut fájdalomról

Dr. Kerekes Éva
szerző: Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus - WEBBeteg
frissítve:

A fájdalmakat többféle szempont szerint csoportosítják: a kezdete óta eltelt idő alapján különböztetjük meg a heveny (akut), a visszatérő és a krónikus (idült) fájdalmat.

Krónikus fájdalomnak nevezzük, ha a fájdalom többé-kevésbé állandó, és több mint 3 hónapig fennáll. A beteg személyiségétől függ, hogy a fájdalom megélésében mennyi a pszichés, azaz lelki tényező.

A visszatérő fájdalom azt jelenti, hogy néhány napos fájdalom után a beteg panaszai megszűnnek, majd újra ugyanolyan jelleggel és intenzitással visszatérnek.

Az akut fájdalom gyakran nem igényel orvosi ellátást. A fizikai terhelésre jelentkező erős mellkasi szorító fájdalom, valamint a nagyon erős, hányással kísért, egy tabletta görcsoldóra nem csökkenő hasi fájdalom esetében azonban sürgős orvosi ellátás szükséges.

A belső szervek betegségére jellemző, hogy a mellkasi vagy hasi fájdalom nem körülírt, nehéz pontosan megmutatni, több irányba kisugárzik, hosszan tartó és állandó. A fájdalom oka általában nem a közelben van, és gyakran igen rossz közérzet kíséri.

Ezt olvasta már? A szívinfarktus tünetei

Akut fájdalom

Egy hirtelen mozdulatra jelentkező derék vagy nyaki fájdalom esetében (ami végtagba is kisugározhat), nem szükséges azonnal orvoshoz fordulni. Ilyen esetekben hatékony és elégséges lehet egy vény nélkül kapható fájdalomcsillapító is. Ezek mögött igen kellemetlen, de veszélytelen betegség, a porckorongok rendellenessége állhat, amit nem kell sürgősen kezelni, mert nem vezet semmilyen súlyos állapothoz. Ilyenkor a gyógyszerszedés sem változtat a folyamaton, csak a fájdalmat csillapítja, ezért ilyen panasszal az ügyeleti ellátás felkeresése nem indokolt.

Ugyancsak nem igényel sürgősségi ellátást a legtöbb akut fejfájás sem. A fejfájások közül a hirtelen, ütésszerűen kezdődő, nagyon erős, járásképtelenséget okozó fejfájás igényelhet azonnali kivizsgálást. A fokozatosan kialakuló és erősödő fejfájás esetében egyébként besötétített zajmentes helyiségben történő pihenés javasolt, hideg vizes vagy jeges borogatással, szükség szerint vény nélkül kapható fájdalomcsillapító alkalmazásával. Fejfájás esetében abban az esetben kell háziorvoshoz fordulni, ha a fejfájás gyakori, visszatérő, jelentősen rontja az életminőséget és munkaképtelenséget okoz.

Egy-egy ideg gyulladása következtében alakul ki a neuralgiás fájdalom. Ez általában egyoldali, az erős fájdalom néhány másodpercig, legfeljebb 1-2 percig is eltart. Az elviselhetetlen fájdalommal járó rohamok hetekig, hónapokig tartó periódusokban naponta többször, napszaktól függetlenül ismétlődnek. Hónapokig tartó panaszmentesség lehetséges, majd újra napi gyakorisággal tör rá a betegre.

Fontos tudni! Mi a teendő szívinfarktus esetén?

Visszatérő fájdalom esetén forduljon orvoshoz!

Visszatérő fájdalom esetében indokolt háziorvoshoz fordulni. A pontos diagnózis érdekében a betegnek a következő válaszokat érdemes megfogalmazni magában:

  • Mikor és milyen körülmények közt jelentkezett először a fájdalom?

  • Hol fáj? Pontosan behatárolt területen, vagy szerteágazó, kisugárzó?

  • Vannak-e bevezető tünetek, vannak-e kísérő tünetek?

  • Állandó-e fájdalom, vagy átmeneti és visszatérő? Milyen időközönként?

  • Fokozatosan alakult ki, vagy rohamszerűen jelentkezik? Mi fokozza vagy enyhíti?

  • Milyen jellegű (nyilalló, szúró, lüktető, feszítő, égő, zsibbadó)?

  • Akadályozza-e a munkát, mindennapi tevékenységet? Mennyi ideig tart?

Az akut fájdalom mögött gyakran áll akut gyulladás (pl. torokfájdalom, vakbélgyulladás stb). Az enyhébb gyulladásos megbetegedés, melyet vírusfertőzés okozhat, otthon is kezelhető. Az úgynevezett gyulladásgátlók mindegyike egyszerre fájdalomcsillapító is, bár van, amelyiknek a fájdalomcsillapító hatása a jelentősebb, és van, amelyiknek a gyulladásgátló hatás kifejezettebb.

Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus

Cikkajánló

Ízületi fájdalmak
Ízületi fájdalmak

Milyen okai lehetnek? Hogyan kezelhető?

Tavasz és fájdalom
Tavasz és fájdalom

Mit tehetünk a fájdalom ellen? (x)

WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Sohajda Fanni, fordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
WEBBeteg - Dr. Szimuly Sándor, családorvos
WEBBeteg - Dr. Bálint Anita, reumatológus, Dr. Reinhardt István
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.