A hízás meglepő okai

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Jóna Angelika frissítve:

Amennyiben több kalóriát visz be a szervezetébe, mint amennyit eléget, nem meglepő, hogy fölös kilókat szed fel. De mi van olyankor, mikor az étkezés és mozgás egyensúlyára odafigyel, ám mégis hízik? Ássunk a hízás mögött álló dolgok mélyére!

Alváshiány

Két dolgot kell megjegyezni az alvás és a hízás kapcsolatáról. Az egyik, hogy ha későn fekszik le aludni, nagyobb az esélye a késő esti nassolásnak, mely növeli a kalóriabevitelt. A másik, hogy alvásmegvonás hatására olyan biokémiai folyamatok indulnak be a szervezetben, melyek olyan hormonokat termelnek, amik növelik másnap reggel az étvágyat. Sőt, étkezés után kevésbé lesz teltségérzete.

Bővebben Az alváshiány egészségügyi kockázatai

Stressz

Mikor az élet stresszhelyzetbe hoz bennünket, a szervezet túlélésre rendezkedik be. A kortizol nevű stresszhormon növeli az étvágyat. Emellett ilyenkor hajlamosabbak vagyunk magas kalóriatartalmú nassolnivalókkal kényeztetni magunkat a komfortérzetünk növelése érdekében. Mindez egyenes út az elhízáshoz.

Antidepresszánsok

Egyes antidepresszáns gyógyszerek sajnálatos mellékhatása a testsúlygyarapodás, melyet az érintettek 25 százaléka tapasztal. Beszéljen orvosával az esetleges gyógyszerváltásról, ha a gyógyszer hatására hízást tapasztal. Ne feledje azonban, hogy sokan azért híznak az antidepresszánsok hatására, mert jobban érzik magukat, így visszatér az étvágyuk is.

Kortikoszteroidok

A gyulladáscsökkentő szteroid gyógyszerek általában súlygyarapodást okoznak. Ennek hátterében a folyadékvisszatartás és a megnövekedett étvágy áll. Noha a súlygyarapodás ilyenkor megszokott, ennek a mellékhatásnak a súlyossága a gyógyszerdózis mértékétől, és a gyógyszerszedési idő hosszától függ. Néha a gyógyszer hatására a plussz kilók az arcra, a nyak hátsó részére rakódnak.

Pajzsmirigy-alulműködés

Amennyiben a pajzsmirigye nem termel elég thyroid hormont, valószínűleg fáradtnak, gyengének érzi magát, és könnyebben hízik. Elegendő thyroid hormon hiányában a metabolizmus lassul, így az elhízás veszélye is nagyobb. Gyógyszeres kezeléssel a súlygyarapodás is megállhat.

Bővebben A pajzsmirigy-alulműködés - Részletesen a betegségről

Menopauza

Ne fogja a menopauzára és a csökkent ösztrogénszintre a hízást! Mivel az életkor előrehaladtával lassul a metabolizmus, így kevesebb kalóriát égetünk el, az életmódbeli változtatások sokat segíthetnek. Az viszont tény, hogy a klimax alatt felszedett kilók főleg a hasra, és nem a fenékre, combra rakódnak.

Bővebben Menopauza aloldal

Cushing-szindróma

A Cushing-szindróma egyik legjellemzőbb tünete a testsúlygyarapodás, mivel ebben az esetben a beteg túl sok kortizol hormonnak van kitéve, mely növeli az étvágyat. A testsúlygyarapodás jelentős része az arcra, nyakra, felső hátra vagy derékra rakódik.

Bővebben A Cushing-szindróma tünetei

PCOS - Policisztás petefészek szindróma

A PCOS gyakori hormonális probléma a termékeny korban lévő nőknél. A betegség jellemzője, hogy rengeteg apró ciszta nő a petefészekre, mely állapot befolyásolja a hormonrendszert, megzavarja a menstruációs ciklust és szőrösödést, valamint aknékat okoz. Az ebben a betegségben szenvedő nők rezisztensek az inzulinra, ami súlygyarapodást okoz. A plusz kilók leginkább a hastájékra rakódnak, így növelve a szívbetegségek kialakulásának kockázatát.

Bővebben A policisztás petefészek szindróma (PCOS) - Tünetek és kezelés

Dohányzás abbahagyása

Általában azok, akik leszoknak a dohányzásról 2-5 kg-ot híznak. Miért? először is, mert a nikotin csökkenti az étvágyat, így leszokás után éhségrohamok törhetnek az emberre, mely könnyen túlsúlyhoz vezet. A nikotin gyorsítja a szervezet metabolizmusát is, és sokan nem csökkentik a kalória bevitelüket a dohányzás abbahagyása után. Ráadásul a nikotin csökkenti az ízérézkelést, ezért a dohányzás abbahagyása után az ételek ízletesebbnek tűnnek, mely nagyobb mennyiségű vagy gyakoribb ételfogyasztást okozhat.

Bővebben A dohányzás káros hatásai

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító; WebMD
Lektorálta: Dr. Jóna Angelika, gyermekorvos

Cikkajánló

Alacsony vagyok
Alacsony vagyok

Ha ez zavar, alkalmazható növekedési hormon?

Magas trigliceridszint?
Magas trigliceridszint?

Hogyan csökkenthető étkezéssel?

WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus
WEBBeteg - Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.