Hogyan beszéljek a gyermekemmel a koronavírusról?

WEBBeteg összeállítás
megjelent:

A járványügyről nem csupán a felnőttek, de a gyerekek is sokat hallanak, a betegségről szóló hírek uralják a médiát és a közösségi felületeket. Érdemes beszélgetni velük a témáról. Íme, néhány tipp az UNICEF-től, hogy miként tegyük.

A koronavírus az egészséges immunitású egyénben nagy valószínűséggel nem fordul elő súlyos, halálos kimenetellel. Az immungyenge állapotok (szteroid kezelés, tüdőgyógyászati betegség, terhesség, rosszindulatú betegségek és kezelésükkel járó immungyengeség, cukorbetegség, erős dohányzás és ezzel járó krónikus légúti betegség) fokozzák a súlyos lefolyás valószínűségét.

Hogyan beszéljünk a gyerekekkel?

  • Hallgassuk meg őket. Valóban szeretne a gyermek erről a témáról beszélni? Teremtsünk olyan légkört, amelyben nyugodtan felteheti a kérdéseit és hagyjuk meg neki a kezdeményezést.
  • Ragaszkodjunk a tényekhez. Fontos, hogy legyünk őszinték a gyermekekhez. Magyarországon jelen pillanatban alacsony a megbetegedés kockázata, főleg a halálos megbetegedés kockázata.
  • Beszéljünk a lehetőségekről. Fontos, hogy elmondjuk a gyerekeknek, hogy mit tehetnek ők a megbetegedés ellen, például takarják el a szájukat köhögés és tüsszentés esetén, valamint gyakran mossanak kezet meleg vízzel és szappannal.
  • Legyünk tudatosak. A gyerekek fogékonyak átvenni a felnőttek véleményét, reakcióit, így fontos, hogy mindig maradjunk nyugodtak és higgadtak, valamint kövessük a híreket, a megfelelő helyről informálódjunk az eseményekkel kapcsolatban.
  • Kövessük a tanácsokat. Figyeljünk a hatóságok útmutatásaira.

Az eddigi adatok szerint a 9 év alatti gyerekeknél nem történt halálos eset. Az 50 év alatti felnőtteknél a halálozási arány alacsony, nem éri el a fél százalékot (amely a legtöbb influenzajárványra jellemző érték).

Szlávik János infektológus, osztályvezető főorvos szerint a járvány várhatóan nyárra ér véget, addig azonban százezres megbetegedésszám is elképzelhető. A koronavírus ugyanis elmondása szerint nem szereti a nyarat, a víruscsaládhoz tartozó korábbi járványok (SARS, MERS) is a nyári hónapokra szűntek meg. A szakértők szerint a járványt komolyan kell venni, de nincs ok a pánikra. A legtöbb, amit a lakosság tehet, hogy gyanú esetén nem megy dolgozni, illetve orvoshoz fordul.

Fontos egészségügyi tudnivalók a koronavírus járvány idejére

(WEBBeteg/Unicef)

Cikkajánló

Alacsony vagyok
Alacsony vagyok

Ha ez zavar, alkalmazható növekedési hormon?

Magas trigliceridszint?
Magas trigliceridszint?

Hogyan csökkenthető étkezéssel?

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Tóth Sára Rebeka, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.