Fagyos időben ránk leselkedő veszélyek

Medipress
megjelent:

Kihűlés, fagyási sérülés, elesés: ilyen és ehhez hasonló veszélyeket tartogat a téli időszak az idősek számára, óv az Amerikai Geriátriai Társaság Az Időskorúak Egészségéért Alapítványa.

A kihűlés tünetei és megelőzése

A társaság szerint az idősebbek hajlamosabbak a kihűlésre, mivel szervezetük anyagcseréje lassabb, és nem termelnek annyi testhőt, mint a fiatalok. A testhőmérséklet kóros lecsökkenésének megelőzése érdekében a társaság azt javasolja, hogy az idősek szeles, nagyon hideg időben maradjanak benn a legalább 18 °C hőmérsékletű szobában, de ha mégis kimennek, ne maradjanak sokáig.

Két-három vékonyabb lazán illeszkedő ruharéteget viseljenek alul, mert az jobban melegít, mint egy vastag réteg. Nem szabad megfeledkezni a kabát, kalap, kesztyű, csizma és sál viseléséről sem. Kerülni kell az átnedvesedést, mert az hamar lehűti a testet. Didergés esetén minél hamarabb vissza kell térni a fűtött helyiségbe, és figyelni kell a lehűlés többi jelét is: hideg, sápadt, vagy hamuszürke bőr, fáradtság-érzés, zavartság, álmosság, gyengeség, járási nehézség, lassult légzés, vagy szívverés. Kihűlés észlelése esetén mentőt kell hívni.

A fagyási sérülések ártalmai az emberi szervezetre

Hidegben hamar kialakulhatnak fagyási sérülések is, melyek leggyakrabban az orron, fülön, állon, arcon, valamint a kéz- és lábujjakon jelennek meg. A szív- és érrendszeri betegségek hajlamosítanak a fagyási sérülésekre. Az említett területek elfedése segít elkerülni a súlyosabb sérüléseket.

A kezdődő fagyás jeleit - fehér, hamuszürke, barnás-sárga bőrelváltozás, kemény, vagy viaszos bőr, zsibbadásérzés - észlelve, illetve ha a bőr elpirosodik, vagy sötétebbé, fájdalmassá válik azonnal be kell menni a hidegről.

Az elesés elkerülése érdekében különösen óvatosan kell havat lapátolni a lépcsőn és a járdán. A jeges, havas járdákat célszerű elkerülni, helyettük a már letakarított, száraz felületet kell keresni. Jó szolgálatot tehet a csúszásgátló talppal készült csizma. A botot használók figyeljenek a bot végén található gumi rendszeres cseréjére. Beszerezhető esetleg egy a bot végére illeszthető tüske is. Az alapítvány különösen óvja az idős, szívbeteg, vagy csontritkulásban szenvedő betegeket a hólapátolástól és más kinti munkáktól.

Medipress

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.