Amikor káros a sok folyadék

Dr. Kónya Judit
szerző: Dr. Kónya Judit, családorvos - WEBBeteg
frissítve:

Nap mint nap azt halljuk, hogy fogyasszunk sok folyadékot. A nagy mennyiségű folyadék fogyasztásának akár káros hatásai is lehetnek. Az állandó szomjúság és a fokozott vízfelvétel a szervezet kóros működését jelezheti.

A túlzott folyadékfelvétel káros lehet a vesék, a keringés, illetve az anyagcsere kórállapotainak fennállásakor. Hiperhidrációnak nevezzük azt az állapotot, amikor a szükségesnél nagyobb mennyiségű víz halmozódik fel a szervezetben. Ez egészséges esetben nem fordul elő.

A vesék szerepe

A szervezet fehérje- és nátriumtartalma összefügg a víztartalommal. A vesék, mint a fölösleges folyadék és salakanyagok eltávolításáért felelős szervek, károsodásukkor nem képesek a kellő mennyiségű vizelet előállítására, így a szervezetben vízvisszatartás következik be. A vesék feladata, hogy a vizeletet elválasszák a fehérjéktől, vagyis a fölösleges vizet eltávolítsák, ám a fehérjéket visszatartsák. Ugyanakkor a fehérjék fokozott vesztését (vesebetegség, vesekárosodás esetén) nem követi a víz következetes vesztése, így vesebetegségek esetén relatív hiperhidráció alakul ki.

A nátriummal kapcsolatban más a helyzet: a nátrium fokozott ürítését következményes vízvesztés, visszatartását következményes vízvisszatartás és az így kialakuló hiperhidráció kíséri. A szív betegségének fennállásakor (szívelégtelenség) a szív nem képes a rá háruló terhelést a csökkent pumpafunkció mellett kompenzálni. Az extra megterhelés, amit a szervezetbe kívülről bejuttatott folyadéktöbblet jelent, a szívműködés további romlását eredményezi.

A szervezet fehérjehiányos állapota nemcsak a vesék rossz működése, hanem a bevitel csökkenése következtében is kialakulhat, például egyoldalú táplálkozás, éhezés, a bélből való csökkent fehérjefelszívódás, illetve a máj funkcióinak fehérjetermelés csökkenését eredményező működészavara (májzsugor) következtében.

Mikor szükséges sok folyadékot fogyasztani?

Vannak helyzetek, amikor a megnövekedett folyadékfogyasztás szükségszerű és javallott. Ehhez nem szabad elfelejteni, hogy annak is több folyadékot kell fogyasztania, aki diétázik, ugyanis esetében a kevesebb étellel eleve kevesebb víz kerül a szervezetbe, illetve az anyagcsere takarékos működése miatt kevesebb víz keletkezik a táplálékok lebontása során. Ugyanakkor a só- és fehérjegazdag ételek mellé szintén több vizet célszerű inni, mivel az ásványi anyagok és fehérjék megnövekedett felszívódása miatt a vér besűrűsödik, ozmolaritása megnő, amit csak folyadékutánpótlással lehet a normál tartományban tartani. Lázas betegség fennállásakor kötelező a fokozott folyadékbevitel, mivel a lázas beteg étvágya általában rossz, illetve az emelkedett testhőmérséklet is extra vizet von el a szervezetből. A húgyúti fertőzések során is jótékony az ivás forszírozása, hogy a kórokozókat a megnövekedett mennyiségű vizelet mintegy kimossa a szervezetből. Ugyan a gyakoribb vizeletürítés kezdetben fokozza a fájdalmat, ám összességében mégiscsak jó hatású. Meleg időjárás, száraz éghajlaton való tartózkodás, illetve erőteljes fizikai aktivitás kifejtésekor szintén ajánlott a fokozott folyadékutánpótlás.

Hiperhidráció

Hiperhidrációt okozhat a só- és vízháztartás szabályozásának károsodása, például hiperaldoszteronizmus, a szteroidkezelés, a diabetes insipidus. A hiperhidráció egyik tünete a testsúly megnövekedése. A felhalmozódott víz ödéma kialakulásához vezet, ami jelentkezhet a végtagokban, a kisvérkörben (ennek tünete légszomj, nehézlégzés). A hasüregi folyadékfelszaporodás ascitest okoz.

A hiperhidráció bizonyos formái az agy érintettségének jeleit mutathatják: fejfájás, tompultság, bágyadtság, görcsök alakulhatnak ki. A hiperhidráció kezelése a kiváltó ok terápiáját jelenti. Tünetileg a folyadékmegvonás és a vízhajtókkal történő gyógyszeres kezelés célravezető.

A vese- és szívbetegségek fennállása esetében diéta, illetve a folyadékfogyasztás korlátozása kötelező. Azt a tényt is figyelembe kell venni, hogy táplálékaink mindegyike több-kevesebb vizet tartalmaz. A szilárd táplálékok fogyasztásából származó vizet is hozzá kell adni a napi javasolt folyadékmennyiséghez.

Tovább A kiszáradás - Vigyázat, csökkenhet a szomjúságérzet!

Dr. Kónya Judit, családorvosForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Kónya Judit, családorvos

Cikkajánló

Alacsony vagyok
Alacsony vagyok

Ha ez zavar, alkalmazható növekedési hormon?

Magas trigliceridszint?
Magas trigliceridszint?

Hogyan csökkenthető étkezéssel?

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Dr. Földi Ildikó
WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, általános orvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, általános orvos
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.