Hároméves gyereknél diagnosztizáltak felnőttkori, 2-es típusú cukorbetegséget

MTI
megjelent:

Hároméves kislánynál diagnosztizáltak 2-es típusú, azaz jellemzően felnőttkorban jelentkező cukorbetegséget az Egyesült Államokban: a szakemberek szerint az eset újabb aggodalmakat vet fel a gyermekkori táplálkozással kapcsolatban.

Elhízás: megelőzés már a születés előtt?

Az elhízás korunk egyik leggyakrabban előforduló betegsége, a fejlett országokban pedig jelentős népegészségügyi problémának is számít. Mint minden betegséget, az elhízást is egyszerűbb és célszerűbb megelőzni, mint kezelni. Elhízás: megelőzés már a születés előtt?

A kislány 35 kilogramm volt, amikor megállapították nála a betegséget, amelynek kialakulásában - vélik a szakemberek - jelentős szerepet játszhatott az egészségtelen étrend és a mozgásszegény életmód. Az esetet a diabéteszkutatók európai szervezetének (EASD) éves találkozóján ismertetik - tudósított a BBC hírportálja.

Nagy-Britanniában a diabéteszes gyerekek mindössze 2 százaléka tartozik a betegség 2-es típusába és a legfiatalabb regisztrált páciensek 5 és 9 éves kor közöttiek. A cukorbajos gyerekek többségénél a betegség 1-es típusát diagnosztizálják: ez nincs összefüggésben az életmóddal, hanem az okozza, hogy az immunrendszer a vércukorszintet szabályozó bétasejtek ellen fordul és elpusztítja azokat. A 2-es típusú cukorbetegséggel élők száma világszerte növekszik, részben az elhízás terjedése miatt.

A Texasi Egyetem egészségtudományi központjában dolgozó Michael Yafi egyike volt az első specialistáknak, akik megvizsgálták a hároméves kislányt. A szakember szerint a 2-es típusú cukorbetegség könnyen rejtve maradhat a kisgyerekeknél, mert feltételezik, hogy ők túlságosan fiatalok a betegség ezen típusának jelentkezéséhez.

"Valószínűleg ez a kislány az eddig regisztrált legfiatalabb páciens, ám globális nyilvántartás hiányában ebben nem lehetünk biztosak" - közölte a szakember. Yafi szerint a betegség korai felismerése, az életmódváltás és néhány esetben a gyógyszeres kezelés javíthatja a gyermekek esélyeit az egészségük megőrzésére és néha az állapot visszafordítására is.

Mindössze hat hónappal a betegség diagnosztizálása után a kislánynak már nem volt szüksége gyógyszeres kezelésre, vércukorszintje visszaállt a normálisra és mostanra majdnem kilenc kilogrammot fogyott, hála a kezelésnek, a megváltozott étrendnek és a több testmozgásnak.

"A súlyvesztést követően a kislány vércukorszintje visszaállt a normálisra, ez pedig azt mutatja, hogy állapota az elhízásával állt összefüggésben, valamint hogy az életmód megváltoztatásával csökkenthető a kockázat" - húzta alá Justin Warner, a brit Királyi Gyermekgyógyászati és Gyermek-egészségügyi Kollégium (RCPCH) munkatársa.

(MTI; forrás: bbc.com)

Cikkajánló

Krónikus fejfájás
Krónikus fejfájás

Tippek krónikus fejfájásban szenvedőknek.

Hátfájás
Hátfájás

Mit érdemes tudni a hátfájásról?

WEBBeteg összeállítás - Dr. Lackó Andrea és Dr. Brasnyó Pál
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.