A COPD kezelési lehetőségei

szerző: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus - WEBBeteg
frissítve:

A COPD nem gyógyítható, a tünetek viszont mérsékelhetők, csökkenthető a különböző szövődmények kockázata, illetve az életminőség is javítható.

A téma cikkei

5/1 A COPD és tünetei
5/2 A légúti szűkület okai
5/3 COPD - Mikor forduljunk orvoshoz?
5/4 A COPD kezelési lehetőségei
5/5 Élet krónikus obstruktív légúti betegséggel

Jelenleg négy fő kezelési mód áll rendelkezésre a COPD és szövődményeinek kezelésére. Egyes gyógyszereket rendszeresen kell szedni, míg másokat igény szerint.

Hörgőtágítók

Ezek a gyógyszerek ellazítják a légutakat körülvevő izmokat. Ez hozzájárul ahhoz, hogy a köhögés és a légszomj érzése csökkenjen, és könnyít a légzésen. A COPD súlyosságának függvényében előfordulhat, hogy Önnek rövid hatású hörgőtágítóra van szüksége fizikai aktivitás kifejtése előtt, lehet, hogy hosszú hatású hörgőtágítóra lesz szükség a mindennapi élet megkönnyítéséhez, de az is előfordulhat, hogy mind a kettőt alkalmazni fogja. Léteznek szájon át alkalmazandó és belégzendő formában is. Különösen asztmában hatékonyak.

Bővebben Hörgőtágító gyógyszerek

Inhalációs (belégzendő) szteroidok

Az inhalációs szteroidot tartalmazó gyógyszerek hatékonyan csökkentik a légutak gyulladását, és ezáltal járulnak hozzá a könnyebb légzéshez. Mind a krónikus obstruktív, mind az asztmás bronchitiszben alkalmazhatók, utóbbiban elsőként választandó szerek. Mivel hosszan tartó használatuk gyengítheti a csontokat és növeli a magas vérnyomás, a szürke hályog és a cukorbetegség kialakulásának kockázatát, enyhe krónikus obstruktív bronchitiszben érdemes először más módon megkísérelni a folyamat lelassítását.

Hogyan előzze meg a COPD-t?

Szemben bizonyos betegségekkel, a COPD legfontosabb rizikófaktorai ismertek, és ezért általában megelőzhető lenne a betegség. Az esetek nagy többségében egyértelműen a dohányzással függ össze, ezért a COPD megelőzésének legjobb módja az, ha az ember soha nem dohányzik vagy abbahagyja a dohányzást.
Ha Ön már régóta dohányzik, ezek az egyszerű kijelentések igen nehéz feladatnak tűnik, különösen, ha már korábban sikertelenül próbálta meg abbahagyni a dohányzást. Mégis, ez az Ön legjobb esélye arra, hogy a tüdőkárosodást megállítsa vagy legalább lényegesen lelassítsa.
A légutakat irritáló porok, illetve bizonyos vegyszerek gázainak, gőzeinek belélegzése szintén kockázati tényező a COPD kialakulásában. Ha Ön ilyen jellegű irritáló anyagokkal dolgozik, kérdezze meg főnökét, mi a legalkalmasabb munkavédelmi módszer és tartsa is azt be!

Antibiotikumok

A különböző légúti fertőzések, mint pl. az akut (heveny) bronchitisz, a tüdőgyulladás és az influenza, rontják a COPD tüneteit. Antibiotikumok segítségével a bakteriális fertőzések meggyógyíthatók.

Oxigénterápia

Abban az esetben, ha az Ön vérében nem kielégítő az oxigénszint, szüksége lehet kiegészítő oxigénkezelésre. Napjainkban már vannak hordozható egységek is, amit Ön a mindennapjai során is használni tud. Egyes COPD betegek csak bizonyos tevékenységekhez alkalmaznak többletoxigént, másoknak folyamatosan szükségük van rá. Forduljon orvosához és kérdezze meg véleményét az Ön szükségleteit, illetve lehetőségeit illetően.

Bővebben Oxigénterápia otthon

Műtéti eljárások

Az emfizéma (tüdőtágulat) súlyos formájában szenvedő COPD-s betegek számára a műtéti kezelés jelenthet megoldást, különösen, ha a gyógyszerek nem hoznak kellő javulást.

Az egészséges és a COPD-s tüdő részlete

A tüdő térfogatát csökkentő műtétek

Ennél a műtétnél a sebész kis ékeket vág ki a károsodott tüdőszövetből. Ez lehetővé teszi az ép rész megfelelő kifeszülését, és így a jobb légcserét. Akkor jön szóba, ha a tüdőnek csak kisebb része ment tönkre és az is jól körülírható helyen.

Tüdőtranszplantáció

Bizonyos, jól körülhatárolt kritériumoknak megfelelő emfizémás betegeknél szóba jöhet az egyik tüdő átültetése. A transzplantáció eredményeként javulhat a légzés és a fizikai terhelhetőség, de úgy tűnik, hogy az nem gyakorol hatást az élettartamra. Emellett lehet, hogy éveken át kell várni egy transzplantálható szervre.

A fellángolások (exacerbációk) kezelése

A folyamatos kezelés ellenére előfordulhat, hogy időnként a tünetek hirtelen romlanak. Ezt hívják akut exacerbációnak (akut fellángolásnak) és ez légzési elégtelenséghez vezethet, ha nem kap azonnali kezelést. Ezeket a fellángolásokat légúti fertőzés, a hőmérséklet változása, illetve a légszennyezés (különösen a szmog) okozhatja. Bármi is legyen a háttérben álló ok, fontos, hogy azonnal kérjen orvosi segítséget!

A fellángolások esetén előfordulhat, hogy további gyógyszerek szedésére, oxigénterápiára vagy kórházi ápolásra fog szorulni. Ahogy a tünetek javulnak, érdemes megfontolni, hogyan tudja a későbbiekben megelőzni az ilyen jellegű fellángolásokat. Többek között ismét fel lehet vetni a dohányzás abbahagyását (ha még nem tette volna meg), a fokozottabb mozgást (az egyéni teherbíróképességnek megfelelően), illetve a COPD kezelésére szolgáló gyógyszerek módosítását.

Fontos tudnivalók a COPD-ről

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Lektorálta: Dr. Reinhardt István

Cikkajánló

A COPD és tünetei

Dr. Zsuga Judit, neurológus
COPD
A COPD a tüdőben lévő légutak tartós beszűkülésével (légúti szűkület) járó betegség, amely az egyik fő halálozási tényező világszerte. A betegség visszafordíthatatlan károsodásokat okoz, a tüdő szerkezetének helyreállítására nincs lehetőség.
Térdfájás
Térdfájás

Melyek a térdfájdalom leggyakoribb okai?

A baba neme
A baba neme

Befolyásolható-e a fogantatásnál?

WEBBeteg - Dr. Hangonyi Csilla, tüdőgyógyász, allergológus
WEBBeteg - Dr. Hangonyi Csilla, tüdőgyógyász, allergológus
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Árki Ildikó, háziorvos
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.