Csomók a lábszáron: erythema nodosum

Dr. Bodnár Edina
szerző: Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász - WEBBeteg
megjelent:

Erythema nodosumnak azt a gyakori bőrbetegséget nevezzük, mely a lábszár elülső, ritkábban a hátsó felszínén alakul ki. A betegség során egy vagy néhány, 1-5 centiméter nagyságú kerek, a bőr mélyén lévő feszes, tömött tapintatú, fájdalmas, nyomásérzékeny csomók alakulnak ki.

A csomók néha a combokon vagy a felső végtagokon jelentkeznek, és időnként szemészeti tünetek is társulnak hozzá.

A betegek általában lázasak és ízületi fájdalmak is kísérhetik a betegséget. Gyermekkorban mindkét nemben egyformán előfordul, később elsősorban nők betegsége. Gyakran terhesség során alakul ki, de a betegség a magzatra nem jelent veszélyt.

A betegség allergiás reakción alapul, melyet baktériumok, vírusok, gyógyszerek vagy tumorok váltanak ki. Legtöbbször torokgyulladást okozó baktériumok váltják ki a bőrben lévő erek gyulladását, de TBC vagy sarcoidosis is okozhatja a tüneteket.

Fontos a kivizsgálás

Nagyon fontos a kiváltó ok kiderítése, a betegeket gondosan ki kell vizsgálni. A kivizsgálás vérvételekből, fül-orr-gégészeti, fogászati vizsgálatból áll, illetve el kell végezni a mellkasröntgen vizsgálatot is.

A kivizsgálás részét képezi még az úgynevezett Mantoux-próba, mely a TBC-t kizárhatja és a sarcoidosis jelenlétét alátámaszthatja. A kiváltó ok felkutatása után célzott kezelést kell végezni.

Az erythema nodosum kezelése

Ha baktériumgóc okozza a gyulladást, akkor célzott antibiotikumot kell adni, ha TBC vagy sarcoidosis áll a háttérben, akkor specifikus, több hónapig tartó kombinált terápiát kell kapni a betegnek.

Amennyiben gyógyszer váltja ki az érgyulladást, akkor a felmerülő gyógyszert abba kell hagyni. Tumoros eredet esetén a daganat eltávolítása, kemoterápiája segíthet a tünetek visszafejlődésében. A kiváltó ok megszüntetését követően a tünetek 4-6 hét alatt heg nélkül gyógyulnak, a betegség viszonylag ritkán recidívál [áll vissza eredeti vagy rosszabb állapotra].

Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.