A pénisz daganata

szerző: Dr. Soltész Annamária, általános orvos - WEBBeteg
frissítve:

A hímvessző tumoros elváltozása viszonylag ritka, de kiemelkedő fontosságú az, hogy bármilyen aggasztó tünetet észlel, ne halogassa a problémát, azonnal forduljon orvoshoz.

Mikor forduljon orvoshoz?
Ha a hímvessző bőrén, illetve a makkon fehér felrakódás, vagy vörös színű, bársonyos felszínű foltok jelennek meg, akkor azonnal orvoshoz kell fordulni, mert ezekben az esetekben (úgynevezett rákelőző állapotokban) általában még egyszerű kezeléssel - kimetszés, ecsetelés, lézerkezelés - megállítható a folyamat, megelőzhető a tumoros átalakulás. Orvoshoz kell fordulni minden olyan esetben, ha a péniszen/péniszben bármiféle elváltozást, fájdalmat, szokatlant észlel.

A péniszrák viszonylag ritkán fordul elő, 100.000 férfiból egyet érint. A betegek átlagéltekora 65-70 év.

Kialakulásában több tényező is felelőssé tehető. Az egyik ok a nem megfelelő higiénia, a fitymaszűkület és az emiatt vissza-visszatérő gyulladások. Emellett kimutatták a péniszrák összefüggését a nemi úton terjedő humán papillomavírussal, a HPV-vel.

A péniszrák tünetei

Péniszrák esetén leggyakrabban a makkon, illetve a fitymán alakul ki a daganat, mely korai stádiumban kis méretű, fájdalmas, kemény tapintású göb. Idővel a tumor kifekélyesedik, és kezeletlen esetben bűzössé, nagy méretűvé válik. Ha fitymaszűkület áll fenn, az hónapokig elfedheti az elváltozást, ilyenkor csak égő érzés, viszketés, bő váladékozás hívhatja fel rá a figyelmet.

A péniszrák viszonylag korán ad áttétet a környező lágyéki nyirokcsomókba, így azok is nagyon megduzzadhatnak, fájdalmassá válhatnak.

A diagnózis felállításához a daganatos szövetből vett minta (biopszia) mikroszkópos vizsgálata elengedhetetlen. A nyirokcsomók érintettségének vizsgálatára ultrahang, illetve MRI a legmegfelelőbb vizsgálati módszerek.

A péniszrák kezelése

A péniszrák kezelése attól függ, hogy mekkora a daganat, és hogy adott-e már áttéteket. Ha még csak felszínes az elváltozás és nem terjed mélyre, akkor a kimetszés és a több éven keresztül tartó szoros megfigyelés, kontrollvizsgálat elegendő.

Ha azonban a tumor mélyebbre terjed, beszűri a környezetében lévő vér- és nyirokereket, idegeket, akkor nem kerülhető el a hímvessző amputációja és a környező nyirokcsomók eltávolítása. Ezt követően kemoterápiás szerekkel (methotrexáttal, bleomycinnel) történő utókezelésre van szükség.

Dr. Soltész Annamária, általános orvosForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Soltész Annamária, általános orvos

Cikkajánló

Ízületi fájdalmak
Ízületi fájdalmak

Milyen okai lehetnek? Hogyan kezelhető?

Tavasz és fájdalom
Tavasz és fájdalom

Mit tehetünk a fájdalom ellen? (x)

WEBBeteg - Dr. Benyó Mátyás, urológus, andrológus
WEBBeteg - Dr. Benyó Mátyás, urológus, andrológus
WEBBeteg - Dr. Benyó Mátyás, urológus, andrológus
WEBBeteg összeállítás - Dr. Szabó Zsuzsanna és Dr. Zsuga Judit
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.