Élet szívinfarktus után

szerző: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus - WEBBeteg
frissítve:

A félelem csak az egyike azoknak az érzelmeknek, amiket az infarktuson átesett beteg és családja megtapasztalhat. A szükséges kezelés mellett az életmódváltás és a betegség lelki feldolgozása is komoly kihívás.

Szívinfarktus - A téma cikkei

5/1 A szívinfarktus tünetei
5/2 Az infarktus okai, rizikófaktorai
5/3 Mi a teendő szívinfarktus esetén?
5/4 Az infarktus kezelési lehetőségei
5/5 Élet szívinfarktus után

A szívinfarktus sürgősségi kezelésének célja, hogy a véráramlást helyreállítsák és a szívizmot megmentsék. Ezt követően a cél a szív gyógyulásának segítése és az újabb szívinfarktusok megelőzése. Egyes kórházakban vannak szívrehabilitációs programok, amelyek már a kórházban elkezdődnek és hetekkel, hónapokkal a hazatérés után is tartanak. A szívrehabilitációs programok elsősorban három fő területre összepontosítanak: gyógyszerek, életmódbeli változtatások és az érzelmek, a stressz megfelelő kezelése.

Az orvosok általában gyógyszereket írnak fel a szívinfarktuson átesett vagy a szívinfarktussal szemben nagy kockázatú betegeknek. A szív működését hatékonyabbá tevő, illetve a szívinfarktus kockázatát csökkentő gyógyszerek az alábbiak lehetnek:

  • Véralvadásgátlók. Aszpirin segítségével a vérlemezkék kevésbé lesznek hajlamosak összecsapzódni, ami sérült érfal esetén az egyik kezdeti lépése a véralvadásnak. Az orvosok napi 100 mg aszpirin bevitelét javasolják minden olyan embernek, akinek már volt szívinfarktusa. Előfordul, hogy az orvos az aszpirin mellé vagy helyett más trombocitaaggregáció-gátló gyógyszert is rendel, leginkább clopidogrelt. Ha Ön rendszeresen szed aszpirint, óvatosan alkalmazzon más nem-szteroid gyulladáscsökkentőt, illetve fájdalomcsillapítót (pl. ibuprofen, indometacin), mivel ezek mellékhatásai (gyomorfájás, gyomor- és nyombélfekély) összeadódnak. Kivételt képez ez alól a noraminofenazon és a paracetamol.

  • Béta-blokkolók. Ezek a gyógyszerek csökkentik a szívfrekvenciát és a vérnyomást és ezzel tehermentesítik a szívet. Általában néhány éven keresztül szükséges béta blokkolót szedni szívinfarktus után.

  • Angiotenzinkonvertáló enzim (ACE) gátlók. Előfordulhat, hogy orvosa ACE-gátlót ír fel, ha mérsékelt vagy súlyos szívinfarktust szenvedett el és a szív pumpaműködése csökkent. Ezek a gyógyszerek ugyanis lehetővé teszik, hogy a szív kisebb ellenállással szemben pumpálja ki a vért.

  • Koleszterinszint-csökkentő gyógyszerek. Különböző gyógyszerek, pl. a statinok, a niacin, a fibrátok és az epesavkötő gyanták segíthetnek a koleszterin-szint csökkentésében. A szívinfarktuson átesett emberek többsége kap koleszterin-szint csökkentő gyógyszert, mivel ezáltal csökken a második infarktus kockázata (akkor is, ha a kiindulási koleszterin-szint nem magas).

Megelőzés

Soha nem késő a szívinfarktus megelőzésére lépéseket tenni, még akkor sem, ha Ön már átesett egyen. A gyógyszeres kezelés fokozódó fontosságú a második szívinfarktus kockázatának csökkentésében és a károsodott szív működésének segítésében. A különböző életmódi tényezők szintén kritikus szerepet játszanak az infarktus megelőzésében és a felépülésben.

Életmódváltás szívinfarktus után

A szíve állapotát jelentősen befolyásolja az Ön életvitele. Az alábbi lépések segítségével nemcsak megelőzhető a szívinfarktus, hanem a felépülés is könnyebb lehet.

  • Ne dohányozzon! Nehéz a dohányzásról egyedül leszokni, ezért kérje meg orvosát, hogy segítsen Önnek kialakítani egy olyan hosszú távú tervet, aminek a segítségével ez a szenvedély elhagyható. Könnyebb a leszokás, ha a környezetében élőkkel közösen fognak hozzá. Hogyan tudok leszokni?

  • Rendszeresen járjon el orvosi vizsgálatra! A szívinfarktus egyes rizikófaktorai, így pl. a magas koleszterinszint, a magas vérnyomás és a cukorbetegség a korai stádiumban nem okoznak tünetet. Orvosa különböző vizsgálatok segítségével megállapíthatja, hogy jelen vannak-e ezek a rizikófaktorok, és ha igen, megfelelő kezelést indíthat el.

  • Mozogjon rendszeresen! Régen az orvosok a szívinfarktust követően eltiltották a betegeket a mozgástól. A rendszeres mozgás azonban segít javítani a szívizom funkcióját a szívinfarktus után. Jelenleg a mozgás az egyik legfőbb komponense a szívrehabilitációs programnak. A mozgás azáltal is hozzájárul a szívinfarktus megelőzéséhez, hogy lehetővé teszi az ideális testtömeg elérését és megtartását, továbbá jótékony hatású cukorbetegség, magas koleszterinszint és magas vérnyomás esetén is.

  • Tartsa meg ideális testsúlyát! A többletsúly terheket ró a szívére, és magas koleszterinszinthez, magas vérnyomáshoz, cukorbetegséghez vezethet. A testsúly csökkentése mérsékli az Ön kockázatát szívbetegségre. Számítsa ki testtömegindexét!

  • Étkezzen szívbarát módon! A túl sok telített zsír és koleszterin szűkíti a szívhez futó ereket. Ha Önnek (vagy a vérrokonai közül többeknek) volt már szívinfarktusa, csökkentse zsír- és koleszterin-fogyasztását. Az arra érzékenyeken a magas nátriumtartalmú diéta megemelheti a vérnyomást. Kövesse orvosa és egy dietetikus tanácsait az egészséges étrendet illetően. Készítsen szívbarát ételeket a családdal együtt. A hal a szívbarát menü része. A halban omega-3 (avagy n-3) zsírsavak találhatók, amelyek segítenek a vér koleszterinszintjének csökkentésében és gátolják a vérrögök kialakulását. Egyen bőségesen zöldséget és gyümölcsöt, mivel ezek antioxidáns tartalmuk révén csökkentik a koszorúerek falának terhelését. Élelmiszerek tápanyagtartalma.

  • Kezelje jól a stresszt! A szívinfarktus kockázatának csökkentése érdekében igyekezzen elkerülni a stresszt napi tevékenységei során. Ha ez nem lehetséges, próbálja egyéniségét, jellemét jobban megismerni és feltárni benne a stressz maga előtt görgetésére, halmozására utaló tulajdonságokat!

  • Alkoholt csak mérsékelten fogyasszon! 1 dl tömény, 4 dl bor vagy 1 l sör fölötti alkoholfogyasztás már kedvezőtlen, emelheti a vérnyomást, ezért napi szinten ne igyon ennél többet! Nők ennek is legfeljebb csak felét fogyaszthatják el!

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Forrás: WEBBeteg összeállítás
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

5/4 Az infarktus kezelési lehetőségei | 5/5 | Következő oldal

Cikkajánló

A szívinfarktus tünetei

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Szívinfarktus
A szívinfarktus gyakran nem jár olyan drámai tünetekkel, mint ahogy azt a tévében vagy a moziban láthatjuk. Sokaknál a tünetei kevésbé kifejezettek, sőt vannak olyanok, akiknél egyáltalán nincsenek észlelhető jelek.
Alacsony vagyok
Alacsony vagyok

Ha ez zavar, alkalmazható növekedési hormon?

Magas trigliceridszint?
Magas trigliceridszint?

Hogyan csökkenthető étkezéssel?

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Vajda Orsolya, háziorvos
WEBBeteg - Dr. Bene Orsolya, kardiológus
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.