Diabéteszes neuropátia és szexuális zavarok

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos frissítve:

Minden krónikus betegség okozhat szorongást, mely szexuális diszfunkcióhoz vezethet, ám a diabéteszes neuropátia esetén ez az arány magasabb: a betegek 20 százaléka tapasztal valamiféle szexuális zavart.

Egyre több kutatás mutat rá arra, hogy a diabéteszes betegeknél gyakori a súlyos depresszió és a szorongás, mely önmagában is impotenciát okozhat. Ez a helyzet egyfajta ördögi kör: A krónikus betegséggel való együttélés, annak elfogadása, megtanulása pszichiátriai problémákat okozhat, mely eredményeként gyakran nem tartják be a betegségre vonatkozó előírásokat, mely további szövődményekhez vezethet.

Mindez kihat a szexuális életre is. Sajnos csak egy 1994-ben közzétett tanulmány mutatott rá, hogy a cukorbeteg és diabéteszes neuropátiában szenvedőknél gyakoribbak a libidóval, orgazmussal és erekcióval kapcsolatos problémák.

A diabéteszes neuropáthia

A (poly)neuropáthia a perifériás (környéki) idegeket érintő károsodás, mely általában nem önálló betegségként jelenik meg, hanem valamilyen anyagcsere betegséghez − pl. cukorbetegséghez, alkoholizmushoz, vesebetegséghez, pajzsmirigybetegséghez, vitaminhiányhoz − társul, vagy valamilyen toxikus tényező okozza (gyógyszerek, kémiai szerek). A perifériás idegek szállítják az információt a különböző − a bőrben, izmokban, izületekben és egyéb szövetekben elhelyezkedő − felvevő testecskéktől a központi idegrendszerbe, azaz a gerincvelőbe, illetve az agyba. Ezáltal informálják a központot a szervezet aktuális állapotáról, helyzetéről, működéséről. A diabéteszes neuropáthia

Diabétesz okozta szexuális zavarok nőknél

A leggyakoribb probléma a cukorbeteg nőknél, hogy a diabéteszes neuropátia hatására jelentősen csökken a nemi vágy, illetve nehézséget okoz az orgazmus elérése. Mint a betegség egyéb szövődményei, ez is egy lassú és fokozatos folyamat eredménye.
Mindemellett a diabéteszes nők hajlamosabbak a krónikus hüvelyi fertőzésekre, mely szintén negatívan befolyásolja a szexuális vágyat, örömet.

A különböző egyéb problémákra (pl. szívbetegség) alkalmazott gyógyszerek hatásai, illetve egy esetleges terhesség komplikációitól, illetve a betegség munkára és magánéletre gyakorolt hatásától való félelem további szexuális zavarokat okozhat.

Egy kutatásban résztvevő diabéteszes nők arról számoltak be, hogy a betegségük óta csökkent a nemi vágyuk, kevésbé elégedettek az aktusokkal, és problémájuk adódik a megfelelő hüvelynedvesség és az orgazmus elérésével. Mindezek hatására hajlamosabbak inkább kerülni a szexuális aktust. Ráadásul sokkal kevésbé érezték testüket szexuálisan vonzónak, mint a nem diabéteszes nők.

Lehetőségek a szexuális élet normalizálására

A kutatók rámutatnak arra is, hogy egy őszinte beszélgetés az orvossal a gyógyszerek mellékhatásairól, melyek a szexuális életet is befolyásolhatják, rendkívül fontos. Mindemellett nem szabad elfeledkezni a megfelelő táplálkozás és a testmozgás szükségességéről. A vércukorszint és a testsúly kontrollálása segít növelni az önbecsülést és hozzájárul az egészséges testképhez.

Ne feledje, az életkor előrehaladtával egyre több időre van szükség a szexuális izgalomhoz, ezért fontos, hogy őszintén meg tudja beszélni igényeit partnerével, és ha szükséges, segítséget tudjon kérni a megfelelő szakembertől.

Diabétesz okozta szexuális zavarok férfiaknál

Férfiak esetében, akárcsak a nőknél, a szexuális zavar kialakulása lassú és fokozatos folyamat eredménye. Ráadásul felismerését nehezíti, hogy a férfiaknál többször is előfordulhat átmeneti impotencia. Erre utal a kevésbé kemény erekció, mely kevesebb ideig tart, mint korábban. Mindez általában nem befolyásolja a szexuális érdeklődést és az orgazmus képességet.

A jelenség a diabéteszes neuropátiában szenvedő férfiak körülbelül felét érinti. Szakértők szerint az állapot lassítható és kezelhető, de a tényleges szöveti károsodás nem visszafordítható. Ezért is fontos, hogy a tünetekről minél előbb beszámoljon egy szakembernek, hogy a leghatékonyabb kezelést kapja.

Néha az impotencia nem más, mint a nem diagnosztizált diabétesz jele. Ilyenkor az impotencia gyorsan romlik, ám megfelelő vércukorszint kontrollal kezelhető.

Akárcsak a nőknél, a szexuális zavart a férfiaknál is okozhatja a cukorbetegségtől, impotenciától való félelem, valamint különféle gyógyszerek, esetleg más betegség mellékhatásaként is jelentkezhet.

Merevedési zavar

A merevedési zavar (erectilis diszfunkció, potenciazavar) sok középkorú és idős férfi és partnere életét befolyásolja. A merevedési zavarok számos okra vezethetők vissza, közös jellemzőjük, hogy az érintett nem képes a kielégítő szexuális tevékenységhez szükséges erekcióra. Ha a zavar nemcsak hátráltatja, hanem lehetetlenné is teszi a közösülést, impotenciáról beszélünk (ez egész pontosan impotentia coeundi, míg az impotentia generandi a gyermeknemzésre való képtelenség, esetleg megtartott közösülési képességgel).
Merevedési zavar

Kérjen tanácsot szakorvosától!

Amennyiben szexuális diszfunkciót tapasztal, keressen fel egy szakorvost és ne próbálkozzon „csodagyógymódokkal”. Tudjuk, hogy a szexről, szexuális zavarról beszélni nehéz és zavarba ejtő lehet. (Egy felmérés szerint a férfiak 64 százaléka sosem beszélt nemi életéről és problémáiról orvosával.) Azonban ennek hiányában csak tovább fog romlani az állapota.

Különböző módszerek állnak a rendelkezésére a megfelelő erekció elősegítésére. Ilyenek a péniszimplantátumok, értágító gyógyszerek, melyek hatására több vér áramlik a péniszbe, vákuum eszközök, vagy intravénás gyógyszerek, melyeket a péniszbe kell injekciózni. Ha mindez nem jár sikerrel, műtéti úton is kaphat segítséget.

Mindeközben ne feledje, hogy egy kapcsolat nem csak a szexről szól, enélkül is lehet kedves és szerető partner!

WEBBeteg.hu logó Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító; OnTrackDiabetes.com
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.