Esszenciális trombocitémia - Extrém magas vérlemezkeszám

szerző: Dr. Soltész Annamária, általános orvos - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus frissítve:

Az esszenciális trombocitémia (ET) egy olyan ismeretlen okú, de jelen tudásunk szerint szerzett mutáció miatt kialakuló hematológiai megbetegedés, melyben a vérlemezkéket termelő megakaryocyták kontrollálatlan osztódásba kezdenek, és a vérlemezkeszám nagyon megnő.

Fontos tudnivalók a csontvelőről

Vérünk sejtjei – a vörösvértestek, a vérlemezkék és a fehérvérsejtek – viszonylag rövid ideig, néhány hétig, hónapig élnek csupán. Újraképződésük, pótlásuk, azaz a vérképzés a vörös csontvelőben történik, mely a csöves csontok üregét, valamint a lapos csontok – bordák, csigolyák, medence és koponyacsontok – belsejét tölti ki. A csontvelő nemcsak sejteket és azok előalakjait, illetve őssejteket tartalmaz, hanem ereket, kötőszövetet, rostokat és zsírsejteket is. Tömege a test össztömegének 5-7 százaléka!

A trombocitémia aránylag ritka megbetegedés. Nőknél gyakrabban alakul ki, mint férfiaknál, és általában 40-60 éves kor körül kezdődik, de korábbi életkorban is előfordulhat.

Milyen tünetek jelzik a betegséget?

A betegség kezdetben nem ad tüneteket. Jellemzően más okból készült vérképlaborban derül ki a magas trombocitaszám. A vérben a normális vérlemezkeszám 150-400 Giga literenként, míg esszenciális trombocitémiában tartósan 600 Giga/liter fölötti, sőt, olykor 2000 G/l körüli értékeket lehet mérni. Az úgynevezett hemoglobinérték, mely a vérszegénységet jelezné, normális, a fehérvérsejtszám alkalmanként kissé emelkedett.

A betegség kezdetén a lép általában átlagos nagyságú, de a folyamat előrehaladtával a betegek mintegy felénél lépmegnagyobbodás is megfigyelhető.

Ha a vérlemezkeszám tovább nő, akkor keringési zavar alakulhat ki a szív koszorúsereiben, az agyi erekben és egyéb helyeken, fejfájást, néhány másodpercig tartó látásvesztést, mellkasi fájdalmat, stroke-ot okozva. Igen gyakran jelentkezik trombózis, melynek veszélye az életkor emelkedésével növekszik. Trombózis alakulhat ki nemcsak a végtagok ereiben, hanem a májvénában, a gyomor-bélrendszer vénáiban is. Fokozott trombózishajlam elsősorban 1000 G/liter trombocitaszámnál jellemző, illetve természetesen ennél magasabb értékeknél is.

Időnként vérzés is felléphet a vérlemezkék funkciózavara következtében, ugyanis a sok vérlemezke képes egymás működését gátolni.

A betegek egy részében erythromelalgia alakul ki, mely a kezek, a talp és a lábujjak fájdalmas égő érzését, kipirosodását jelenti.

Vérzékenység jellemzően 1000 G/l trombocitaszám felett fordul elő.

Valóban esszenciális trombocitémia áll fenn? A betegség diagnosztizálása és differenciáldiagnosztika

Fontos azoknak a betegségeknek, állapotoknak a kizárása, melyek szintén vérlemezkeszám-emelkedést okoznak, de nem áll fenn csontvelő-megbetegedés, és a vérlemezkeszám soha nem emelkedik 800-1000 Giga/liter fölé. Ilyenek a rheumatoid arthritis, a colitis ulcerosa, a hosszú időn keresztül fennálló egyéb gyulladásos megbetegedések, fertőzések, a súlyos vashiány, bizonyos daganatos betegségek, hasnyálmirigy-gyulladás, lépeltávolítást követő állapot.

Ha a vérlemezkeszám tartósan 600 Giga/liter fölött van, az felkelti az esszenciális trombocitémia gyanúját. Ha emellett a vörösvértestszám normális, a lép nagyobb az átlagosnál, a csontvelő vizsgálatakor sok megakaryocyta látható, és az orvos kizárta a fent említett betegségeket, akkor az esszenciális trombocitémia diagnózisának felállítása általában nem jelent nehézséget.

Már csontvelő vizsgálata előtt, a vérből vett minta genetikai vizsgálatával kimutathatóak azok a mutációk, melyek jellegzetesek a betegségre. Ettől függetlenül indokolt a csípőcsont biopsziás vizsgálata is (főleg, ha a vérben nem találunk genetikai eltérést).

A betegség kezelése

A betegség gyógyítása elvileg csontvelő átültetésével lehetséges, bár évről évre újabb és újabb, hatékony terápia kerül bevezetésre.

Tünetileg a cél a trombózis kockázatának csökkentése, melyet a vérlemezkeszám rendszeres ellenőrzésével és 450-500 Giga/liter alatti szinten való tartásával lehet elérni. A tünetmentes betegeknek is szükségük van tehát a kezelésre, a szövődmények megelőzése miatt. Vérhígító adása (aspirin) csökkenti le a trombotizálás kozkázatát az érpályán belül.

Minden esetet önmagában kell értékelni, de általánosságban elmondható, hogy 1000 G/l értékig várhatunk a kezeléssel, addig csak aspirin adása elegendő lehet. Azt, hogy szükséges-e egyéb terápia, más kórállapotok megléte is befolyásolhatja.

A leggyakrabban alkalmazott szer a hydroxyurea, az anagrelid vagy az interferon-alfa, melyek a vérlemezkeszámot a megfelelő szintre csökkentik. Ha a kezelés ellenére, vagy a terápia megkezdése előtt trombózis vagy vérzés lép fel, azok megfelelő kezelése létfontosságú!

Az esszenciális trombocitémia hosszú lefolyású betegség, így a túlélés hosszú, a beteg hosszasan tünetmentes is lehet, akár enyhe kezelés mellett. A 10 éves teljes túlélés 89% körül mozog, ami azt jelenti, hogy a betegség diagnosztizálásától számított 10. évben a betegek (az összes korcsoportot figyelembe véve) 89%-a életben van, ezt számos prognosztikai tényező befolyásolja (életkor, fehérvérsejt száma, mutációk, társbetegségek). Ritkán, az esetek 5 százalékában akut leukémia fejlődhet ki a betegségből 15 év időtartamot tekintve. Hosszú távon csontvelő fibrotikus-kötőszövetes átalakulása kezdődhet meg (kb. 10-12%-ban).

Dr. Soltész Annamária, általános orvosDr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk:
Dr. Soltész Annamária, általános orvos
Aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Felhasznált irodalom: The Essential Thrombocythemia in 2020: What We Know and Where We Still Have to Dig Deep (NIH)

Cikkajánló

Alacsony vagyok
Alacsony vagyok

Ha ez zavar, alkalmazható növekedési hormon?

Magas trigliceridszint?
Magas trigliceridszint?

Hogyan csökkenthető étkezéssel?

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Antalffy Katalin Anita
WEBBeteg - Dr. Molnár Anna
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Dr. Molnár Anna
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.