Nyári táborok - Mit tegyen, ha cukorbeteg vagy táplálékallergiás a gyermeke?

szerző: Tóth András, újságíró - WEBBeteg
frissítve:

A több mint 1200 elérhető táborturnus közül a hagyományos táborok mellett egyre több különleges témájú tábort találni. Régészkedhetnek, nagyjátékfilm rendezésében segíthetnek vagy éppen kertészeti táborban ügyeskedhetnek a kicsik. Mi a helyzet, ha például cukorbeteg, táplálékallergiás vagy laktózérzékeny a gyermekünk?

A Táborfigyelő gyerektábor-összehasonlító portál ismertette az idei év legextrémebb táborait: nem meglepő, de az informatikai, programozó és a katonai táborok vezetnek, és egyre több különleges tábortéma kerül elő.

Vannak speciálisan cukorbetegeknek vagy éppen súlyproblémával élő gyermekeknek is lehetőségek. A debreceni Gyermekklinika például évek óta szervez ilyen tábort, de mi arra voltunk kíváncsiak, hogy a szülő nyugodt szívvel választhat-e művészeti vagy életmód tábort, ha cukorbeteg vagy éppen táplálékallergiás a gyermeke? Biztosítják-e számára a megfelelő diétát, odafigyelnek-e az étkezésére, kaphat-e segítséget? A válasz nem is olyan egyszerű.

Hogyan válasszunk tábort?

A táborszervezőkkel közösen megalkottak egy programot, ami segédlet a szülőknek, hogy miként válasszanak biztonságos és élménydús tábort gyermeküknek. A Táboros szakmai minimumprogram érinti a táborfelügyelők, a táborok tematikája, a szabadidős programok, a korosztályi bontás, a szállások minősége, az étkezés témakörét, illetve kitér az okoseszközök használatára.

Kiemelt szempont, hogy a táboroknak egyedi étkezési igényeket is ki kell tudniuk elégíteni, és a legtöbb táborban ezekre már van is lehetőség. A cukorbeteg, illetve az étkezésük miatt orvosi felügyelet alá eső gyermekek esetében már nehezebb a helyzet, a táborszervezők egy része nem tudja vállalni a táboroztatásukat, de egyre több helyen van tábororvos a helyszínen, ők tudnak segíteni ezeknek a lurkóknak – nyilatkozta kérdésünkre Tóth Béla, a Táborfigyelő ügyvezetője.

Megkértük a témában a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségét (MDOSZ), hogy tájékoztassák a szülőket a legfontosabbakról. Válaszukban azt írták: "A gyermekek táplálkozását a közétkeztetésre vonatkozó táplálkozás-egészségügyi előírásokról szóló EMMI rendelet, illetve az MDOSZ által összeállított, a 6-17 éves korosztályt érintő OKOSTÁNYÉR® (amely a Magyar Tudományos Akadémia Élelmiszertudományi Tudományos Bizottsága, valamint az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet ajánlásával rendelkezik) szabályozza. A rendelet előírásai közül a nyári táborozásnál a diétás étkeztetés biztosítása és a napi energiaszükséglet előírásának betartása kötelező. Ettől függetlenül érdemes az egészséges táplálkozásnak megfelelő étrendet biztosítani a gyermekek számára."

A szakorvos által igazolt diétás étkezést igénylő gyermek számára az állapotának megfelelő diétás étrendet kell biztosítani

Az igazolást endokrinológia és anyagcsere-betegségek ráépített szakképesítéssel rendelkező szakorvos, gasztroenterológia alap szakképesítéssel rendelkező szakorvos, diabetológus, valamint allergológia és klinikai immunológia ráépített szakképesítéssel rendelkező szakorvos adhatja ki.

Folyadékbevitel

Általában egy cukorbetegnek az étrendje a legtöbb ponton megegyezik az egészséges táplálkozás alapelveivel. Így javasolt egy fél literes - literes kulacsot eltenni a gyermek táskájába. Meg kell vele beszélni, hogy mennyiszer kell újratöltenie a táborban ahhoz, hogy a nagy nyári meleg és a sok játék okozta fokozott folyadékvesztést pótolja.

Folyadékszükséglet: 4-­8 éves korig 1600 ml; 9­-13 éves korú fiúknál 2100 ml; 9­-13 éves lányoknál 1900 ml; 14 év felett 2­-2,5 l.

A programok ismertetése mellett mindig azt kell előtérbe helyezni, hogy képes-e a tábor biztosítani a speciális diétát, étrendet, van-e a helyszínen orvos vagy dietetikus, probléma esetén pedig mennyire közel található kórházi segítségnyújtás. Fontos kérdés az is, hogy az 1-es típusú cukorbeteg gyermek mennyire felkészült, önállóan képes-e beadni magának az inzulint.

Kortársaival ellentétben ő ugyanis nem ehet bármikor és bármit, étkezéseinek szigorú rendhez kell alkalmazkodnia. Ehhez a gyermek önfegyelme, illetve a betegségével és az élelmiszerekkel kapcsolatos ismeretei elengedhetetlenek. A megfelelő táplálékokat, folyadékot és a beadandó inzulin adagját étkezésenként precízen el kell osztani. A cél az, hogy az étkezések minél kisebb vércukorszint-emelkedést okozzanak – hangsúlyozza cikkében dr. Horváth Balázs általános orvos.

Ez is érdekelheti Az 1-es típusú (gyermekkori) cukorbetegség kezelése

Szünidei gyermekétkeztetés

Nemcsak a nyári, hanem mind a négy iskolai szünetben igényelhetik a rászoruló gyermekek szülei az ingyenes étkeztetést. A hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű, rászoruló gyermekek napi egy tál meleg ételt kaphatnak az iskolai szünetben.
A szünidei gyermekétkeztetés igénybe vételének lehetőségéről a települési önkormányzaton lehet érdeklődni, továbbá a kérelem benyújtásához a helyi család- és gyermekjóléti szolgálat segítséget biztosít a szülők számára.

Forrás: Emberi Erőforrások Minisztériuma

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Tóth András, újságíró

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.