A tenziós fejfájás okai

szerző: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus - WEBBeteg
frissítve:

Még napjainkban is folyik a vita a tenziós fejfájás lehetséges okairól, sőt még a betegség elnevezése kapcsán sincs teljes egyetértés. Az elmúlt évek során több elmélet született a tenziós fejfájás kialakulását illetően, ennek megfelelően nevezték már pszichogén fejfájásnak, depresszív fejfájásnak, esszenciális fejfájásnak és közönséges fejfájásnak is.

A téma cikkei

3/1 A tenziós fejfájás és tünetei
3/2 A tenziós fejfájás okai
3/3 A tenziós fejfájás kezelése

Egyes kutatók korábbi feltételezése szerint ezt a fejfájást az arc, a nyak, a fejbőr izmainak görcsös összehúzódása váltja ki, melyet a felfokozott érzelmi állapot, a feszültség, illetve a stressz okoz. Ez az elmélet már megkérdőjeleződött.

Elektromiográfiás (EMG) vizsgálatok (az izom elektromos tevékenységének rögzítése) szerint tenziós fejfájásban szenvedő betegeknél nem nő az izomtónus, ugyanakkor migrénben legalább akkora, ha nem nagyobb az izomtónus, mint a tenziós fejfájás esetén.

Kémiai változások

Vezesse saját Fejfájás naplóját!

Töltse le és nyomtassa ki egyéni fejfájás naplóját! A napló segítségével könnyedén tudja vezetni, hogy mikor milyen fejfájás kínozta, ami nagy segítség lehet ha kivizsgálásra is magával viszi ezt a dokumentumot!
(A naplót a Magyar Fejfájás Társaság készítette)

Újabban feltételezik, hogy bizonyos agyi molekulák (pl.: szerotonin, endorfinok) változása áll a betegség hátterében. Ezek az anyagok az idegsejtek egymással való kommunikációjában játszanak szerepet. Bár az még felderítetlen, hogy ezen anyagok szintje miért változik, úgy gondolják, hogy a változás eredményeként, módosul az agy fájdalomérző központjainak működése.

Mivel a tenziós fejfájás és a migrén hasonló agyi kémiai változásokkal jár, egyes kutatók szerint a két fejfájástípus kapcsolatban áll egymással. Van, aki szerint a migrén a rendszeresen kialakuló tenziós fejfájás talaján fejlődik ki, mások szerint a tenziós fejfájás nem más, mint enyhe és tünetszegény migrén.

Epizodikus és krónikus fejfájás

A tenziós fejfájásnak két formáját különíthetjük el, az epizodikus (időről időre megjelenő), és a krónikus (folyamatosan fennálló) formát:

Tudta?

A krónikus tenziós fejfájás ritkább, mint az epizodikus és kétszer annyi nőt érint, mint férfit.

Epizodikus. Epizodikus tenziós fejfájásról beszélünk akkor, ha egy hónapban kevesebb, mint 15 napon jelentkezik fejfájás. Ezek a fejfájós időszakok rövid ideig, néhány perctől néhány óráig tarthatnak. Az epizodikus tenziós fejfájás, a fejtetői és a nyaki izmok nyomásérzékenységével járhatnak. Azok a betegek, akiknél egyre gyakrabban jelentkezik az epizodikus forma, nagyobb valószínűséggel fognak a fejfájás krónikus típusától szenvedni.

Krónikus. Idült tenziós fejfájásról akkor beszélünk, ha egy hónapban több mint 15 napot érint a fejfájás, legalább három hónapon keresztül. A krónikus tenziós fejfájásos rosszullétek súlyossága hasonló az epizodikuséhoz, azonban a krónikus formában a fájdalom mindennapos és szinte folyamatos. Az epizodikus formához hasonlóan a krónikus tenziós fejfájáshoz is társulhat nyaki, illetve fejtetőtáji érzékenység.

Cluster-fejfájás - Fejfájástípusok előfordulási helyei
A fejfájásos rohamok előfordulási helyei. A migrén esetében az oldal változhat.
Forrás

Bizonyos esetekben a depresszió és a szorongás is krónikus tenziós fejfájás kialakulásához vezet. Ha Önnek valamilyen hangulati problémája van, érdemes kezelni ezt a betegséget a szövődmények, pl. a tenziós fejfájás elkerülése érdekében.

Ugyanakkor, ha Önnek hangulatzavara és tenziós fejfájása is van, a fejfájás kezelése önmagában kevésbé hatékony, mint a két betegség együttes kezelése.

Nem egyértelmű, hogy a krónikus tenziós fejfájás, mennyiben különbözik a krónikus migréntől. Nehéz a két kórképet egymástól elkülöníteni, mivel mindkettő alapja az időszakosan kialakuló fejfájás, mely során a fájdalomérzékelő pályák felérzékenyülnek, és a két betegség hasonló neurobiokémiai változásokkal jár az agyban.

A fejfájást kiváltó okok

Számos ok lehet felelős a fejfájás kialakulásáért, ezeket az alábbiakban soroljuk fel:

  • Stressz.
  • Depresszió vagy szorongás.
  • Alváshiány vagy az alvási szokás megváltozása.
  • Étkezés kihagyása.
  • Rossz tartás, kényelmetlen helyzetben végzett munka, egy bizonyos testhelyzetben eltöltött túl hosszú idő.
  • A fizikai aktivitás hiánya.
  • Menstruáció, terhesség, menopauza, külső hormonbevitel.
  • Egyes gyógyszerek, pl. antidepresszánsok, vérnyomáscsökkentők.
  • Esetenként a túl sok fájdalomcsillapító.

A tenziós fejfájásos betegek több mint fele beszámol arról, hogy feszültnek, éhesnek érzi magát a fejfájás kialakulása előtt. A tenziós fejfájást ronthatja fejtrauma, vagy fogcsikorgatásból származó állkapocsízületi fájdalom. Ízületi merevséggel járó, ízületi gyulladásos betegségekben is gyakori a tenziós fejfájás.

Dr. Zsuga Judit

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus, pszichoterapeuta

3/1 A tenziós fejfájás és tünetei | 3/2 | 3/3 A tenziós fejfájás kezelése

Cikkajánló

Alacsony vagyok
Alacsony vagyok

Ha ez zavar, alkalmazható növekedési hormon?

Magas trigliceridszint?
Magas trigliceridszint?

Hogyan csökkenthető étkezéssel?

WEBBeteg - Dr. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Siró Péter, neurológus
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.