A májmegnagyobbodás okai és tünetei

Dr. Plósz János
szerző: Dr. Plósz János, gasztroenterológus - WEBBeteg
frissítve:

A máj az emberi szervezet legnagyobb mirigye, felnőttekben 1500-1700 gramm súlyú. A máj nagysága kopogtatással is jól megítélhető, de a hasi ultrahangos vizsgálat is nagyon pontosan tud róla nyilatkozni.

Amennyiben a bordaív alatt tapintható a szerv, az önmagában nem feltétlenül jelent májmegnagyobbodást. A mélyebben álló rekeszizom, esetleges tüdőtágulat miatt a máj elmozdulhat, így normál májméret mellett is tapinthatóvá válik.

A máj méretének növekedésére hívhatja fel a figyelmet a jobb bordaív alatti fájdalom, emellett általános tünetként gyengeség, felhasi teltségérzés, hányinger is jelentkezhet.

A máj nagysága fizikális vizsgálattal (kopogtatással) is jól megítélhető szakember számára, de a hasi ultrahangos vizsgálat is nagyon pontosan tud róla nyilatkozni.

A májmegnagyobbodás (hepatomegalia) kialakulásának okai

Májgyulladás. Májgyulladást okozhatnak vírusok, toxinok, gyógyszerek, de autoimmun folyamat is.

Raktározás. Raktározás okozta májnagyobbodást eredményezhet a zsírfelszaporodás (kövérség, cukorbetegség, éhezés, veleszületett enzimhibák) és a szénhidrát-felhalmozódás (glikogéntárolási betegségek, vénás táplálás).

Infiltráció. Az infiltráció az idegen anyagok (folyadék, sejtek, stb.) bekerülését jelenti. Okozója lehet a jó- és rosszindulatú elsődleges májrák, vérképzőszervi tumoros folyamat áttéte, de előidézhetik parazitafertőzés okozta ciszták vagy a csontvelőn kívüli vérképzés is.

Pangás. A pangás leggyakrabban szívelégtelenség eredménye, de meszesedéssel járó szívburokgyulladás, májvéna-elzáródás is okozhatja.

Epeúti elzáródást okozhat epeúti kövesség, rosszindulatú tumoros folyamat, illetve különböző gyulladásos epeúti kórképek is.

A máj anatómiája

MájA hasüreg jobb felső részében, a jobb rekeszkupola alatt helyezkedik el az emberi szervezet legnagyobb mirigye. A májat egy kötőszövetes tok veszi körül (Glisson-tok), majd a hashártya zsigeri lemeze borítja.
A máj alsó felszínéhez rögzítve helyezkedik el az epehólyag. A máj fel

adata a vérbe került méreganyagok eltávolítása, a szénhidrátok raktározása, a fehérje- és zsíranyagcsere koordinálása, plazmafehérjék termelése és az epe elválasztása.Feladatai miatt a máj vérellátása is kettős: egyrészt saját artériája (arteria hepatica propria), másrészt a gyomor-bélrendszerből származó vénás vér (vena portae) révén. Fiziológiásan a máj a rekeszkupola csúcsától a jobb bordaívig ér.

Az alkohol, elhízás és a cukorbetegség májkárosító hatásai

Hazánkban népbetegség az alkoholizmus, illetve az emiatt kialakuló májártalom. Az alkohol, mint méreganyag, az agyagcsere megváltoztatásával zsírmáj kialakulását idézi elő (zsírfelhalmozódást indukálva).

Masszív alkoholbevitel következménye alkoholos májgyulladás lehet. Ekkor hányás, gyengeség, hasi fájdalom, sárgaság, májtáji érzékenység jelentkezhet a májmegnagyobbodás mellett. A kórkép súlyos, néha halálos kimenetelű is lehet. A májbetegségek (így az alkoholos májártalom) végső stádiuma a májcirrózis.

Ez a normális májsejtállomány kötőszövetes átépülésével jár. Emiatt a máj érhálózata megváltozik, fokozódik a hasűri vénás nyomás, elégtelenné válik a méregtelenítés, az epeelválasztás és a plazmafehérjék, alvadási faktorok termelése.

Az alkohol okozta májártalom mellett a májmegnagyobbodás gyakori oka az elhízás, a cukorbetegség, illetve magas vérzsír-szintek miatt kialakuló zsírmáj.

Az alkoholos májbetegség három stádiuma
Az alkoholos májbetegség három stádiuma

Ennek megelőzésére, illetve kezelésére javasolt a zsír- és koleszterinbevitel csökkentése, a kalóriamegszorítás, a testsúly normalizálása, vitamin- és nyomelempótlás, a kóros vércukor-, illetve vérzsírértékek rendezése. Májvédő hatású emellett a máriatövis-kivonat, illetve az articsóka is.

A májmegnagyobbodás diagnosztikája

A májmegnagyobbodás kivizsgálásában a fizikális vizsgálat, a hasi ultrahang, illetve vérvétel során a máj- és epeútienzim-értékek, vírusfertőzésre utaló ellenanyagszintek, illetve a máj által termelt fehérjék mennyiségének a vizsgálata az elsődleges.

Ha ezek alapján nem jutnak végleges diagnózishoz az orvosok, májbiopsziára kerülhet sor (vékony tűvel apró szövethengert nyernek a májszövetből). A minta szövettani vizsgálata és a diagnózisalkotás után kerülhet sor a májmegnagyobbodást okozó betegség terápiájára.

Dr. Plósz János, belgyógyász, gasztroenterológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Plósz János, belgyógyász, gasztroenterológus

Cikkajánló

Krónikus fejfájás
Krónikus fejfájás

Tippek krónikus fejfájásban szenvedőknek.

Hátfájás
Hátfájás

Mit érdemes tudni a hátfájásról?

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter
WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Pécsi Balázs
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász; Dr. Szigeti Nóra, gasztroenterológus
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.