A rheumatoid arthritises betegek rehabilitációja

szerző: Dr. Borsi-Lieber Katalin - WEBBeteg
frissítve:

A rheumatoid arthritis az ízületek krónikus, szimmetrikusan jelentkező gyulladásával járó megbetegedés. Az ízületi gyulladás az ízületek károsodásához, zsugorodásához, a mozgások beszűküléséhez, az izmok elgyengüléséhez vezet. Eleinte csak a munkavégzés során akadnak nehézségek, később a mindennapi teendők elvégzése is egyre nehezebbé válik.

A betegség kimenetele változatos, 10%-ban visszafejlődik, 30%-ban enyhe lefolyású, viszont a betegek 10 százalékában az ízületek károsodása a gyógyszeres terápia ellenére feltartóztathatatlanul halad előre.

Ezeknek a betegeknek a kezelésében kiemelkedő szerepet tölt be az orvosi rehabilitáció, mely segítségével megelőzhető vagy lassítható az ízületek deformációja.

A teljesítőképesség felmérése fontos lépés

A beteg kikérdezésével, fizikális vizsgálatával, a laboratóriumi és képalkotó vizsgálatokkal történik az állapotfelmérés.

Az orvos általában megkérdezi a betegtől, hogy 1-10-ig terjedő skálán milyen erősnek érzi a fájdalmát, ez az úgynevezett vizuális analóg skála (VAS).

Az alapján, hogy mennyi ideig tart a reggeli ízületi merevség, mennyire érzi gyulladtnak az ízületeit, milyen erős fájdalmat érez, mennyire tudja ellátni a munkáját vagy az otthoni teendőket, következtetni lehet az ízületi gyulladás mértékére. Emellett a vizsgálat része az izmainak és teljesítőképességének a felmérése.

Mit kell tudni a gyógytornáról?

A rehabilitációs kezelésben kiemelkedő a gyógytorna. Az ízületek állapotától függően aktív vagy passzív tornát alkalmaznak, megtanítják az önállóan végezhető gyakorlatokat, melyeket a betegnek naponta többször is el kell végeznie.

Ha az ízületek gyulladtak a torna fokozhatja a fájdalmat, ezért inkább azok pihentetése szükséges, de a rövid ideig tartó mozgatás ilyenkor is elengedhetetlen, azért hogy elkerüljük azok zsugorodását. Az ízületeket csak addig és olyan módon mozgassuk, hogy az ne okozzon fájdalmat.

Néhány otthoni praktika a tünetek enyhítésére

A legegyszerűbb megoldás a fájdalmas, gyulladt ízület pihentetése, nyugalomba helyezése. A fájdalmas ízületekre hideg borogatást tehetünk.
Ez lehet vizes vagy gyógyteás borogatás, melyet fél óránként frissítsünk, mert ha átmelegszik, az fokozhatja a gyulladást.
A nagyon gyulladt ízületeket jegelhetjük. A jeget vagy mirelit borsót törölközőbe tekerve, ne közvetlenül helyezzük az ízületre, ellenkező esetben fagyási sérülést okozhat. Ezt naponta többször végezhetjük 3-5 percen át.

Az ízület tehermentesített kezelésére a vízi torna kiválóan alkalmas, főleg ha gyógyvízben történik. Mivel a vízben a mozgás könnyebb, az itt végzett torna kevésbé okoz fájdalmat, valamint a felszívódó ásványi anyagok jó hatásúak.

A gyógyvizes kezelések (balneoterápia) során fokozatosan kell növelni a vízben töltött időt, és forró vízben nem javasolt hosszú időt eltölteni, mert begyulladhatnak az ízületek. A betegség gyulladásos szakában a gyógyfürdő nem ajánlott.

Fizioterápia a fájdalom csillapítására

A fizioterápia különböző típusai a fájdalom csillapítására, keringésjavításra, az izmok erősítésére, a kontraktúrák (izmok kötőszövetes átalakulása) oldására szolgálnak.

Az elektromos kezelések fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő hatásúak, az izmok vérellátását fokozzák, azonban ha a kezelés során a fájdalom fokozódik, nem érdemes erőltetni. Iontoforézis során gyulladáscsökkentő kenőcsöket és géleket alkalmazhatunk, amelyek a bőrhöz közel fekvő ízületekbe (kéz kisízületek, térd, csukló) is bejutnak.

A fájdalmas izomgörcsök oldására a mentol- és kámfortartalmú kenőcsök hatékonyak, melyek fokozzák a bőr és az alatta fekvő izomzat vérkeringését.

Ergoterápia és műtéti megoldás

Az ergoterápia lényege, hogy a beteg segédeszközök segítségével megtanulja a deformált ízületeit helyesen használni, úgy hogy ne károsítsa tovább azok állapotát. A segédeszközök stabilizálják, tehermentesítik az ízületeket.

Ilyen a bot, melytől sok beteg idegenkedik, pedig lehet, hogy csak átmenetileg szükséges a használata.

Az ízületek stabilizálására és nyugalomba helyezésére többféle sín és tok létezik, melyek megakadályozzák az ízület további deformálódását.

KulcsfordítóForgalomban vannak olyan ergonómiai segédeszközök, melyek segítik a mindennapi tevékenységek elvégzését. Ilyenek pl. kulcsfordító, speciális evőeszközök.

A rheumatoid arthritis előrehaladásának megakadályozásában, illetve lassításában az ortopédiai műtétek is szerepet játszanak, illetve a kezelés nélkülözhetetlen részét képezik továbbá a pszichoterápia és a szociális gondozás is.

Étrendi ajánlások rheumatoid arthritis esetén

Az autoimmun kórképek közé tartozó, az egész szervezetet érintő betegség, mely krónikus ízületi gyulladást okoz, de hosszú távon a csontrendszer ásványi anyag tartalmának csökkenéséhez vezet. Gyakran társul hozzá sicca-szindróma, amely a nyálkahártyák és a szem szárazságát jelenti. A diéta célja a beteg tápanyagigényének a kielégítése, az ízületi merevség, az izomfájdalom miatti nehézkes étkezések megkönnyítése. Étrendi ajánlások rheumatoid arthritis esetén

Tovább Mikor gyanakodjunk autoimmun betegségre?

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Borsi-Lieber Katalin

Cikkajánló

A rheumatoid arthritis

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Rheumatoid arthritis
Hazánkban is sokan szenvednek az arthritisek (ízületi gyulladások) különböző formáinak eredményeként kialakuló folyamatos fájdalomtól és fizikai korlátoktól. A rheumatoid arthritis a mozgásszervi betegségek egyik legsúlyosabb formája.
Alacsony vagyok
Alacsony vagyok

Ha ez zavar, alkalmazható növekedési hormon?

Magas trigliceridszint?
Magas trigliceridszint?

Hogyan csökkenthető étkezéssel?

WEBBeteg - Dr. Kovács Diána, reumatológus
WEBBeteg - Dr. Bessenyei Mónika, neurológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.